0800 162 162

Zavolajte nám

Rady ohľadom prevencie pádov pre starších ľudí

Prečítajte si naše tipy pre prevenciu pádov, aby ste zaistili, že sú vaši milovaní starší členovia rodiny v bezpečí.

Napísal(a) Stannah v 18-11-2019

Prevencia pádov pre starších ľudí

Vážne zranenie je zranenie, ktoré bráni staršiemu človeku pohybovať sa, robiť každodenné veci alebo dokonca žiť samostatne. Niečo podobné sa stane jednému z piatich seniorov, ktorí spadnú.

Čo sa deje po páde

Pády často končia zlomeninou v bežných miestach ako zápästie, ruka, členok a bedrá. Taktiež sú hlavnou príčinou zranení hlavy medzi staršími ľuďmi. Tento problém sa znásobí, ak musí zranená osoba brať niektoré lieky, napríklad na riedenie krvi. Ak si váš milovaný starší člen rodiny udrie hlavu, vyhľadajte ihneď lekársku pomoc.

Tí, ktorí zranení neboli sa často začnú pádu obávať. Tento strach môže spôsobiť zníženie bežných aktivít. Menej pohybu oslabí seniora a zvýši šance na pád.

Ukazovatele potenciálneho pádu v budúcnosti

Podmienky, ktoré môžu prispieť k pádu, sa nazývajú rizikové faktory. Identifikovanie týchto rizikových faktorov je prvým krokom pri prevencii pádov. Väčšina pádov je spôsobená kombináciou rizikových faktorov. Čím viac rizikových faktorov osoba má, tým vyššie sú šance, že spadne.

K takým napríklad patria:

  • slabosť spodnej časti tela či ťažkosti s chodením a rovnováhou,
  • nedostatok vitamínu D,
  • problémy so zrakom,
  • bolesti nôh alebo nesprávna obuv,
  • nebezpečenstvá v domácnosti (koberce, neporiadok, nedostatok zábradlí atď.)

Zoznam pre prevenciu pádov pre vašich milovaných starších členov rodiny

Porozprávajte sa s lekárom

Rozhovor s lekárom alebo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pomôže vašim milovaným zhodnotiť svoje riziká a prejsť si preventívne opatrenia. Lekár alebo lekárnik taktiež môže určiť niektoré lieky, ktoré môžu spôsobovať ospalosť alebo závraty a tak problém zhoršovať. Uistite sa, že lekárovi spomenú tiež zvýšenie dávky vitamínu D prostredníctvom doplnkov.

Každoročné vyšetrenie očí

Každoročná prehliadka u očného lekára zaistí, že sa vždy používajú správne predpísané lieky, a zníži sa šanci pádu kvôli slabšiemu zraku.

Silové a balančné cvičenie

Povzbuďte svojich milovaných starších členov rodiny, aby robili cviky, ktoré sa zameriavajú na posilnenie ich spodnej časti tela a zlepšenie rovnováhy ako zdvíhanie chrbta či nôh do boku.

Bezpečnejší domov

  • Odstráňte všetky nepotrebné a zbytočné veci z ich domu, ktoré by mohli predstavovať riziko zakopnutia,
  • namontujte madlá všade tam, kde je potrebná pomoc pri chodení alebo vstávaní (t. j. pri vani a sprche a vedľa záchodu),
  • namontujte zábradlie na obe strany schodov,
  • zvýšte počet svetiel v ich dome ako aj výkon každej žiarovky, ak je to možné, aby ste zaistili, že domácnosť je dobre osvetlená.

Pád môže byť pre staršieho človeka strašnou skúsenosťou. Našťastie, existujú preventívne opatrenia pádov, ktoré možno urobiť, aby ste sa týmto situáciám vyhli.

V rámci ďalšej bezpečnosti zvážte namontovanie stoličkového výťahu spoločnosti Stannah. So stoličkovým výťahom spoločnosti Stannah si môžete byť istý, že vaši milovaní starší členovia rodiny sa pohybujú po dome bezpečne a samostatne.