Je možné nainštalovať stoličkový výťah do bytového domu?

Napísal(a) Stannah

sofia stolickove vytahy

Spolužitie v bytovom dome

Mnoho seniorov alebo ľudí so zdravotnými problémami žije v bytových domoch. V niektorých bytových domoch je skladba obyvateľstva rôznorodá, bývajú tú starší ľudia i mladé rodiny. Stáva sa však i to, že vekový priemer bytového domu stúpa. Mladé rodiny sa sťahujú do rodinných domov a v bytoch ostávajú najmä nájomníci a vlastníci bytov vyššieho veku.

Či už je starších alebo telesne postihnutých obyvateľov v paneláku viac alebo menej, je dôležité, aby sa každý jeden obyvateľ v panelovom dome cítil pohodlne a bezpečne. Zaručuje to i zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Schody nie sú dôvodom, aby ste sa odsťahovali

Mnohí starší ľudia by radi ostali vo svojom byte, kde majú svoje zázemie a zvyklosti, kde všetko dôverne poznajú. Avšak v bytových domoch, kde sa nenachádza výťah, sa pre ľudí s obmedzenou mobilitou stáva veľkým problémom schodisko. Existuje však veľmi praktické riešenie, vďaka ktorému sa dostanete hore a dolu schodmi jednoducho, pohodlne a bezpečne: stoličkový výťah.

Nemusíte sa obávať, že schody vo vašom dome by na to neboli vhodné. Spoločnosť Stannah ponúka stoličkové výťahy pre všetky druhy schodísk. Schody môžu byť úzke, strmé, točité, rovné, v interiéri, či vonku, s jedným alebo viacerými odpočívadlami, po konzultácii s ústretovými odbornými poradcami v spoločnosti Stannah nájdete riešenie pre každé schodisko.

Peňažný príspevok až do 95 % ceny stoličkového výťahu

Možno si teraz hovoríte, že práve toto je riešenie, o ktorom už dlho snívate, zaujíma vás však cena. Koľko stojí stoličkový výťah? Cena závisí od stoličkového výťahu, ktorý potrebujete na splnenie vašich potrieb. Všetky schodiská sú rozdielne, tak ako aj ich používatelia. My vyrobíme stoličkový výťah, ktorý bude dokonale ladiť s vašimi potrebami a vašim domom.

Vedeli ste, že pokiaľ ste zdravotne postihnutý, na stoličkový výťah môžete získať príspevok od štátu? Áno, je to tak, a vďaka pomoci štátu si stoličkový výťah môžete dovoliť, aj keď je váš príjem nízky. Čím je váš príjem nižší, tým bude príspevok od štátu vyšší. Štát poskytuje peňažný príspevok na kúpu stoličkového výťahu až do výšky11 617,88  € (95 % celkovej sumy) pre fyzické osoby so zdravotným postihnutím!

Nebude stoličkový výťah vadiť susedom?

Keďže stoličkový výťah sa bude montovať na schodisko, ktoré je súčasťou spoločných priestorov bytového domu, možno sa pýtate, či budú môcť ostatní ľudia naďalej používať schodisko. Odpoveď je áno. Naše koľajnice nezaberajú takmer žiadne miesto na schodoch a stolička sa dá úhľadne poskladať. Ľudia budú môcť schody používať rovnako ako predtým.

Navyše od roku 2019 už nepotrebujete súhlas vlastníkov bytov k tomu, aby sa na spoločné schodisko mohol namontovať stoličkový výťah. Dňa 5.12.2019 bola totiž v Národnej rade Slovenskej republiky schválená novela zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. V § 14b sa za odsek 4 vkladá nový odsek 5, ktorý znie: „(5) Súhlas vlastníkov bytov a nebytových priestorov v  dome sa nevyžaduje pri montáži zdvíhacieho zariadenia podľa osobitného zákona 15c) v  spoločných častiach bytového domu.“

A čo bezpečnosť pre mňa a mojich susedov?

Stoličkové výťahy od spoločnosti Stannah sú navrhnuté tak, aby spĺňali najvyššie kvalitatívne a bezpečnostné normy. V spoločnosti Stannah zaisťujeme, že všetky naše výrobky sú certifikované – použité materiály, životnosť a bezpečnosť každého stoličkového výťahu sa kontroluje a overuje tretími stranami.

Naše stoličkové výťahy tiež spĺňajú normy protipožiarnej bezpečnosti, vďaka čomu nebudete mať problém so získaním súhlasu s inštaláciou od stavebného úradu či hasičského a záchranného zboru vo vašom meste.

Je možné nainštalovať stoličkový výťah do bytového domu

Prečo si zvoliť stoličkové výťahy od spoločnosti Stannah?

Teraz už viete, že stoličkové výťahy od spoločnosti Stannah sú vhodné nielen do poschodových rodinných domov,  ale je možné ich nainštalovať aj na schodiská v spoločných priestoroch bytových domov, kde žije viac nájomníkov a vlastníkov bytov.

Navyše, vďaka novele zákona z roku 2019 na to už nepotrebujete súhlas vlastníkov bytov. To však neznamená, že si so susedmi nezachováte dobré vzťahy,  pretože stoličkový výťah nijak nenaruší ich slobodu. Keďže sa stoličkový výťah od spoločnosti Stannah po použití poskladá,  nezaberá na schodoch takmer žiadne miesto, vašim susedom nebude vôbec zavadzať.

Pokiaľ máte zdravotné postihnutie, na stoličkové výťahy od spoločnosti Stannah si môžete uplatniť nárok na príspevok od štátu, ktorý môže pokryť takmer celú cenu stoličkového výťahu.

Rozhodli ste sa pre stoličkový výťah v bytovom dome, ale kde začať?

Ak ste sa rozhodli uľahčiť si život v bytovom dome a nechať si na spoločné schodisko nainštalovať stoličkový výťah alebo ešte máte pochybnosti, obavy a potrebujete odpovede na ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť. Nech bývate kdekoľvek na Slovensku a nech potrebujete čokoľvek, sme tu pre vás a pomôžeme vám. Môžete sa na nás obrátiť úplne nezáväzne a položiť nám svoje otázky alebo si vyžiadať bezplatnú cenovú ponuku či rady týkajúce sa peňažných príspevkov od štátu. Kontaktné informácie nájdete tu.

Zdroj:

www.zakonypreludi.sk

Súvisiace články