0800 162 162

Zavolajte nám

Covid-19 | Osobná asistencia u vás doma s dodržaním pokynov, ktoré vydala organizácia WHO a Ministerstvo zdravotníctva SR.

Covid-19 | Osobná asistencia u vás doma s dodržaním pokynov, ktoré vydala organizácia WHO a Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zistite viac!

Zistite viac!

Starnutie doma: čo robiť, ak sú schody problémom

 Starnutie doma je viac ako len najnovší trend. Je to o užívaní si ďalšieho štádia života vďaka tomu, že zaistíte, aby bol dom, ktorý milujete, bezpečný.

Napísal(a) Stannah v 18-11-2019

Napriek rôznym zázemiam a úrovni príjmu sa seniori z celej krajiny a celého sveta pokúšajú vyriešiť problém starnutia doma. Ak ešte tento termín nepoznáte Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb Spojených štátov amerických, CDCdefinuje starnutie doma ako „možnosť žiť vo vlastnom dome a komunite bezpečne, nezávisle a pohodlne bez ohľadu na vek, príjem alebo úroveň schopností“. Po tom, ako si vytvárali spomienky niekoľko desaťročí vo svojich rodinných domoch, mnohí Kanaďania odmietajú prijať myšlienku, že sa musia vzdať svojho bydliska len kvôli tomu, že starnú. Vo vlastnom dome už môžete myslieť na to, ako tam ostať po dlhú dobu, zatiaľ čo si uchováte svoju nezávislosť. Ale žiť nezávisle v pokročilom veku už nie je bez výziev a je dôležité, aby seniori plánovali dopredu.

Zhodnotenie mobility

Prvý krok je zhodnotenie vašich fyzických obmedzení a ako môžu ovplyvniť vaše denné zvyky, keď budete starnúť. Dokážete veci vyniesť po schodoch alebo ich zniesť? Potrebujete zábradlie? Dokážete prejsť po rovnej ploche viac ako 180 metrov bez pomoci? Kľúčové je úprimné zhodnotenie, pretože len reálne porozumenie vašej mobility vám pomôže k lepšiemu plánovaniu. Dôležité je aj rozoznať, či sa vaša mobilita časom mení a úlohy, ktoré sa vám zdajú dnes jednoduché, môžu byť zajtra náročné. Kým starnutie doma závisí od viacerých faktorov, už aj také jednoduché veci ako správna obuv môžu znížiť riziko domácich nehôd. Všetky ostatné doplnky ako správne umiestnené madlá či pevná stolička do sprchy dokážu v sekunde zvýšiť bezpečnosť vášho domu. Avšak ak sú vaším problémom schody, veci sa môžu rýchlo skomplikovať.

Čo robiť so schodmi?

Mnohí z nás si pamätajú behanie po schodoch na Vianoce alebo preskakovanie schodov po dvoch naraz ako tínedžeri. Bohužiaľ, starnutie znamená aj to, že si musíme dávať viac pozor a to sa začína pri bezpečnom schádzaní po schodoch ráno a vychádzaní večer. Avšak aj počas dňa treba občas po schodoch vybehnúť a nikto by sa nemal báť schodov. Ak plánujete svoj deň podľa schodov (zísť dole ráno a vyhnúť sa im až do večera) je neklamný znak toho, že je na čase zvážiť niektoré zmeny. Hoci existuje hneď niekoľko riešení, stoličkový výťah je skvelým nástrojom, ktorý pomáha seniorom žiť bezpečné a udržať si nezávislosť doma. Od zjednodušenia prístupu k schodom a umožnenia plného využitia vášho domova po ľahšie vykonávanie každodenných spoločenských činností vám stoličkový výťah dokáže pomôcť užívať si život v dome, ktorý milujete.

Pohyb: náročné rozhodnutie

Jednou zo zásadných výhod výberu stoličkového výťahu je elegantná jednoduchosť tohto riešenia. Namiesto toho, aby ste sa vzdali svojho domova a riešili problémy s presťahovaním sa, stačí vyriešiť problematiku schodov a nechať zvyšok domu v takom stave, v akom bol. Náklady na sťahovanie môžu byť vysoké, najmä ak sa rozhodnete presťahovať sa do domu dôchodcov. Často sa stáva, že nové miesto je o dosť menšie, čo vedie k ťažkému rozhodovaniu o tom, čo si ponechať a čo vyradiť. So stoličkovým výťahom si môžete nechať svoje najcennejšie veci a vystaviť ich po celom dome.

Jednoposchodový život

Ďalšou možnosťou, ktorá sa často zvažuje je presťahovať si izbu na prvé poschodie. Hoci je to zdanlivo praktické riešenie, život na jednom poschodí nie je veľmi pohodlný, ak máte často hostí alebo návštevníkov. Či si už prenajímate alebo vlastníte dom, platíte zaň plnú cenu, prečo by ste potom mali napchať celý svoj život do polovičatého priestoru? Ďalšími výraznými možnosťami prestavania je montáž domového výťahu, čo znie fajn na papieri, ale je naozaj náročné prispôsobiť to domácemu rozpočtu.

Fyzická energia: kľúčové zamyslenie

Cena, priestor a praktickosť sú všetko dôležité veci, ak sa rozhodujete ako najlepšie starnúť doma. Avšak fyzická energia je často prehliadaná komodita. Každodenné úlohy ako vynesenie prádla či zájsť do komory sú so stoličkovým výťahom jednoduchšie. Keďže sa dá ovládať diaľkovým ovládačom, môžete ho používať tak často ako kuchynský výťah a ušetrí vám behanie hore dole a energiu, ktorú potrebujete na činnosti, ktoré máte radi.

Napokon každá situácia je iná a vy sami sa musíte rozhodnúť, čo je najlepšie pre vás a vašu rodinu. Spoločnosť Stannah pôsobí v tomto odvetví už 150 rokov a má skúsenosti a znalosti, vďaka ktorým budete môcť starnúť doma bezpečne. Ak si myslíte, že stoličkový výťah môže byť pre vás praktickým riešením, môžete kontaktovať spoločnosť Stannaha požiadať o bezplatné a nezáväzné informácie a rady.

Starnutie doma