Je stoličkový výťah bezpečný a na čo by ste si mali dávať pozor?

Aké bezpečnostné prvky by mal mať váš stoličkový výťah a prečo? Zhromaždili sme všetko, čo potrebujete vedieť o stoličkovom výťahu a bezpečnosti.

Napísal(a) Stannah

Sú stoličkové výťahy bezpečné?

Sú stoličkové výťahy bezpečné?

Áno, stoličkový výťah je nielen bezpečný, ale zaistí vám aj nezávislosť vďaka tomu, že eliminuje schody ako potenciálne nebezpečenstvo. Stoličkové výťahy boli navrhnuté pre osoby so zníženou mobilitou, aby mohli naďalej samostatne používať schody. Vyhnete sa tak tomu, že sa budete musieť sťahovať z domu kvôli takej triviálnej veci, ako je schodisko.

Možno ste senior, ktorý chce svoj starší vek stráviť doma, alebo človek trpiaci zníženou mobilitou, ktorý hľadá spôsob, ako zostať vo svojom vlastnom dome a byť nezávislý.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každoročne zažíva pády 28 až 35% seniorov nad 65 rokov, pričom u osôb starších ako 70 rokov sa tento nárast zvyšuje na 32 až 42%. Počet pádov sa zvyšuje, keď starneme a slabneme.

Pád po 65. roku života nie je takmer nikdy „iba pádom“. Podľa vyššie uvedenej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa miera hospitalizácií v dôsledku pádov seniorov pohybuje od 1,6 do 3,0 na 10 000 osôb. Výsledkom sú často vážne stavy, strata pohyblivosti či trauma, a to uvádzame iba niektoré z následkov. Prečítajte si viac o prevencii pádov a získate užitočné rady, ako ostať v bezpečí vo svojom dome a v jeho okolí.

Je všeobecne známe, že väčšina nehôd sa stane v domácnosti alebo v jej okolí, ale vedeli ste, že najviac nehôd sa seniorom stane na schodisku a v kúpeľni? Príprava domácnosti na jej užívanie vo vyššom veku môže zabrániť mnohým nepríjemnostiam a odriekaniu. Napríklad namontovaním otvorenej sprchy namiesto klzkej vane alebo montážou stoličkového výťahu.

Bezpečnostné prvky, ktoré by ste mali hľadať pri kúpe stoličkového výťahu

Kvalitný stoličkový výťah bude navrhnutý tak, aby okrem iného obsahoval aj niekoľko bezpečnostných prvkov. Účelom stoličkového výťahu je koniec koncov poskytnúť vám bezpečný a nezávislý spôsob, ako naďalej nažívať vo svojej domácnosti.

Štandardné a voliteľné bezpečnostné funkcie, ktoré by ste mali hľadať pri kúpe stoličkového výťahu:

 • Bezpečnostné snímače: mali by byť umiestnené pod opierkou na nohy a po stranách motorizovaného vozíka. Tieto snímače zaisťujú, že sa váš stoličkový výťah okamžite zastaví, ak narazí na prekážku.
 • Typy bezpečnostných pásov: priemyselným štandardom je bezpečnostný pás so stredovou sponou (pripomínajúci popruh batohu). Spoločnosť Stannah poskytuje viaceré možnosti, ako napríklad zaťahovací bezpečnostný pás namontovaný na opierku ramena, ľahko sa uchytí a zapína, aj ak trpíte artritídou Imobilizačný bezpečnostný pás, bráni stoličkovému výťahu vo fungovaní, kým nie je zapnutý bezpečnostný pás alebo bezpečnostné pásy cez lono a päťbodový popruh v prípade, že využívate prídavné zaistenie nad ramenami a medzi nohami.
 • V prípade výpadku elektrického prúdu: váš stoličkový výťah by mal naďalej fungovať vďaka batériám. Stoličkový výťah Stannah funguje na sieti a na batérie. Batérie sa priebežne nabíjajú, aby mohli v prípade výpadku prúdu prevziať zásobovanie energiou a aby ste vy mohli bezpečne používať svoj stoličkový výťah, kým sa znova nezapne dodávka elektrického prúdu.
 • Zasúvateľná koľajnica: je voliteľná funkcia pre schodiská s obmedzeným priestorom na spodnej podlažnej podeste. Automaticky sa dvíha a spúšťa pri jazde stoličkového výťahu nahor a nadol po schodisku, poskytuje priestor pre dvere alebo priechod a eliminuje potenciálne riziko zakopnutia alebo zablokovania.
 • Sklopná opierka na nohy: stoličkový výťah bude mať takmer vždy manuálne sklopnú opierku na nohy. Spoločnosť Stannah ponúka voliteľne aj elektrickú opierku na nohy. Je obzvlášť dôležitá ma vrchole schodiska, aby ste sa nemuseli zohýbať a skladať opierku na nohy ručne.
 • Uzamknutie kľúčom: stoličkový výťah by ste mať možnosť uzamknúť, aby ste zabránili neoprávnenému použitiu. Najmä, ak je váš stoličkový výťah namontovaný v spoločných priestoroch, ako je schodisko bytového domu. Ak to nie je problém, kľúč môže zostať vždy v zámku.
 • Nastaviteľné sedadlo a lakťové opierky: môžu výrazne ovplyvniť to, ako bezpečne sa pri používaní stoličkového výťahu cítite. V prípade niektorých modelov ponúka spoločnosť Stannah niekoľko šírok sedadla, z ktorých si môžete vybrať, alebo mierne dozadu naklonenú stoličku či sediace/stojace modely, ak máte problémy s chrbticou a kolenami. Širšie ramená môžu tiež poskytnúť viac priestoru a ponúknuť lepšiu zdvihovú oporu pri vstávaní.
 • Ovládače: by mali byť pohodlné pre používateľa a mali by zohľadňovať podmienky, ako sú napríklad prsty postihnuté artritídou. Svoj stoličkový výťah musíte vedieť pohodlne používať aj sami. Popri štandardnom ovládaní v štýle „kormidla“ ponúka spoločnosť Stannah aj ergonomicky navrhnutý tenký manuálny ovládač, ktorý vám umožní používať na ovládanie stoličkového výťahu ktorúkoľvek časť ruky.

Bezpečnosť na vrchole schodiska vďaka stoličkovému výťahu

Státie na vrchole schodiska vás dostane do zraniteľnejšej pozície, najmä ak máte ťažkosti s mobilitou. Strata rovnováhy na vrchole schodiska vás môže dostať do vážnej situácie, pretože pád z tejto polohy vedie k veľmi nepríjemnému dopadu.

Keď použijete stoličkový výťah, po výjazde po schodoch bude pravdepodobne v bočnej polohe. Aby ste sa mohli bezpečne zdvihnúť zo stoličky, môžete ako oporu pri zdvihu použiť opierku na nohy a lakťovú opierku, ale stále musíte otočiť telom, aby ste bezpečne vykročili na zem.

Bezpečnostný prvok, ktorý úplne eliminuje potrebu vykonať tento pohyb, je otáčanie stoličkového výťahu, aby ste sa mohli otočiť smerom od schodiska a dostať sa priamo na podestu. Všetky stoličkové výťahy od spoločnosti Stannah sú vybavené štandardnou manuálnou funkciou, ktorá sa na tento účel používa. Ak je ručné otáčanie stoličky kvôli obmedzenej pohyblivosti namáhavé, spoločnosť Stannah ponúka v prípade potreby možnosť otočenia s elektrickým pohonom.

V prípade možnosti poháňaného otáčania sa to dá dosiahnuť pomocou diaľkového ovládača, ktorý vám tiež umožní otočiť stoličku späť do jazdnej polohy.

Závisí len od vašich potrieb, či si vyberiete elektricky poháňané otáčanie alebo potrebujete iba ručný spôsob. Je dôležité, aby ste stoličkový výťah otočili do bezpečnej polohy, aby ste sa vyhli akémukoľvek nebezpečenstvu na hornom konci schodiska a mohli bezpečne a ľahko prejsť zo stoličky na zem.

Bezpečnosť v spodnej časti schodiska vďaka stoličkovému výťahu

V spodnej časti vašich schodov nehrozí potenciálne riziko pádu, ako keď stojíte na vrchole schodiska. Existuje však niekoľko vecí, ktoré by sme mali mať na pamäti.

Jedným z faktorov, ktoré poradca skontroluje pri obhliadke schodiska pred namontovaním stoličkového výťahu je, kde môžete stoličkový výťah zaparkovať. Stoličkový výťah môže byť niekedy zaparkovaný „za rohom“, v tomto prípade sa koľajnica v spodnej časti zakriví a posúva sem stoličku z prednej časti schodiska.

Niekedy to nie je možné a v takom prípade bude stolička úhľadne zaparkovaná pozdĺž steny. To môže spôsobiť, že bude posledná časť koľajnice vyčnievať nad podestu, čo môže predstavovať potenciálne riziko zakopnutia v prípade, že je tento priestor určený na priechod. Aby sa predišlo akémukoľvek druhu nehody, je ideálnym riešením výsuvná koľajnica, pretože koncový vyčnievajúci diel koľajnice sa zdvihne a ponechá podestu úplne prázdnu.

Ak máte v spodnej časti schodiska dvere, koľajnica vášho schodiskového výťahu by k nim mohla zablokovať prístup. Aj v tomto prípade je ideálna možnosť zasúvateľnej koľajnice, ktorá ponechá dvere voľne použiteľné a zabráni zúženiu prístupu a blokovaniu.

Sú stoličkové výťahy bezpečné pre ľudí, ktorí trpia demenciou?

Stoličkový výťah je bezpečný, ak ho používateľ môže používať samostatne. Musí byť schopní bezpečne nastúpiť a vystúpiť zo stoličky a viezť sa hore a dole schodmi. Je dôležité, aby používateľ rozumel tomu, ako používať stoličkový výťah, a dokázal to sám.

Závisí to od štádia demencie používateľa, a či má dozor, ktorý môže zaistiť, aby používateľ cestoval bezpečne usadený na stoličke výťahu. Používanie schodov bez stoličkového výťahu, keď používateľ trpí demenciou, však môže byť oveľa nebezpečnejšie. Je dôležité, aby bol používateľ s demenciou pod dohľadom. Imobilizér alebo 5-bodový bezpečnostný pás môžu v tomto prípade tiež značne pomôcť, ak sa ubezpečíte, že je používateľ bezpečne usadený na stoličke.

Mladí ľudia trpiaci zníženou mobilitou

Stoličkový výťah je bezpečný rovnako pre mladých ľudí, ako aj pre seniorov. Zlaté pravidlo zostáva: stoličkový výťah musíte byť schopní používať samostatne alebo pod dohľadom.

Stoličkové výťahy určite nie sú len pre seniorov. Aj osoby mladšie ako 65 rokov, či dokonca s malými deťmi môžu mať zo stoličkového výťahu obrovský prospech. Každý, kto má zníženú pohyblivosť, a pre koho sú schody bezpečnostným rizikom, potrebuje riešenie, ako schodisko ďalej používať.

Bezpečnostné tipy pri použití stoličkového výťahu

Stoličkový výťah má jedinú úlohu: umožniť vám používanie schodov bezpečným a pohodlným spôsobom. Po usadení sa na stoličku neexistujú žiadne špeciálne tipy na väčšiu bezpečnosť. Dobrý stoličkový výťah je taký, na ktorý stačí posadiť, aby ste sa dostali hore a dole po schodoch. Avšak existuje niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť udržať stoličkový výťah a aj vás v najlepšej kondícii.

 1. Na stoličkovom výťahu nesmie jazdiť viac ako jedna osoba naraz Stoličkový výťah je vyrobený tak, aby ho používala len jedna osoba a nie viac osôb naraz. Existuje maximálny hmotnostný limit a ten jednoducho nie je určený na prepravu viac ako jedného „cestujúceho“ pri jednej jazde.
 2. Počas montáže položte všetky otázky o jeho používaní. Technici spoločnosti Stannah neodídu, kým sa so svojim novým najlepším priateľom nebudete cítiť úplne komfortne. Využite tento čas a opýtajte sa o stoličkovom výťahu čokoľvek, čo chcete.
 3. Pre väčšiu bezpečnosť používajte bezpečnostný pás. Stoličkový výťah Stannah sa bezpečne používa aj bez bezpečnostného pásu. Používanie bezpečnostného pásu vám môže zaistiť pocit väčšieho bezpečia, najmä ak máte dlhé schodisko. V prípade, že ste si pre svoje potreby vybrali konkrétny typ bezpečnostného pásu (napríklad 5-bodový), mali by ste ho samozrejme vždy používať.
 4. Nenechávajte na schodisku pohodené predmety. Bezpečnostné snímače stoličkového výťahu zachytia predmet a zastavia pohyb, pokiaľ na niečo narazia. Predmet však bude nutné odstrániť a donúti vás to vystúpiť na schodisko alebo požiadať o pomoc. Najlepšie je tomu predísť!
 5. Myslite na pravidelnú údržbu. Stačí sa nás opýtať, čo je súčasťou štandardnej záruky. Obvykle je zahrnutá každoročná pravidelná údržbová kontrola, stoličkové výťahy nevyžadujú veľkú údržbu. Stačí každoročná kontrola, či je všetko v poriadku, a váš stoličkový výťah ostane vo forme.
 6. Keď sa stoličkový výťah nepoužíva, nechajte ho na mieste nabíjania. Ide len o to, aby ste „odstavili“ váš stoličkový výťah po použití na správnom mieste, namiesto toho, aby ste ho nechali na ľubovoľnom mieste na schodisku. Batérie sa tak budú vždy nabíjať v prípade, že ich budete potrebovať, napríklad počas výpadku elektrického prúdu.

Sú stoličkové výťahy dobrou voľbou?

Áno, ak trpíte zníženou mobilitou, ale chcete byť schopní bezpečne používať schody a žiť v dome, ktorý milujete a poznáte.
Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa bezpečnosti stoličkového výťahu alebo čohokoľvek iného, čo súvisí s našimi produktmi, neváhajte a kontaktujte nás. Sme tu, aby sme vám nezáväzne poskytli informácie a vy aby ste urobili najlepšie rozhodnutie pre seba a pre váš domov.

Zdroje:
WHO Global Report on falls prevention in old age (Globálna správa SZO o predchádzaní pádom vo vyššom veku)

Súvisiace články