Užívajte si život: Ako urobiť váš domov bezpečným a prístupným
Napísal(a) Stannah
Keď ľudia začnú premýšľať o zlepšovaní ich celkovej pohody, často niečo prehliadajú, ale my v Stannah vieme o všetkom. Premýšľate, čo to je? Nebudeme vás trápiť, robí to váš domov bezpečnejším a prístupnejším.
Áno, presne tak! Váš domov by mal byť miestom pohodlia, oddychu a bezpečia, ale občas je to náročné dosiahnuť, ak váš domov nie je navrhnutý tak, aby vyhovoval vašim špecifickým potrebám.
Myslíme si, že každý človek by mal mať možnosť užívať si život bez ohľadu na svoje problémy s pohybom. Preto sa s vami podelíme o niekoľko tipov a trikov, ako urobiť váš domov bezpečnejším a prístupnejším, aby ste si mohli užívať pohodlie domova bez akýchkoľvek obmedzení.
Ak ste imobilný alebo len chcete vytvoriť prispôsobivejšie prostredie pre seba alebo blízkych, môžete urobiť veľa malých zmien, ktoré budú mať veľký vplyv. U nás sa dozviete všetko, od namontovania držadiel v kúpeľní až po presunutie nábytku, aby ste vytvorili viac priestoru.
Pohodlne sa usaďte a pripravte sa na zmenu vášho milovaného domova na bezpečný a prístupný priestor, ktorý zlepší kvalitu života a pomôže vám užívať si život.
Ako vám prístupnejší domov pomôže zostať aktívnym aj počas starnutia
Koncept „užívať si život doma“ znamená naďalej si vychutnávať život vo vašom domove bezpečne a nezávisle aj vo vyššom veku. Znamená to tiež, že váš domov je prístupnejší, môžete sa pohybovať medzi poschodiami a chodiť von, kedykoľvek chcete.
Tento prístup je kľúčový pre podporovanie nezávislosti u seniorov, umožňujúci im žiť plnohodnotne a autonómne. Táto myšlienka je v ostrom kontraste s trendmi v 20. storočí, kedy sa ľudia sťahovali do domovov dôchodcov, hoci si stále mohli užívať dobrý život doma, ak by mali prístup k správnym nástrojom, ktoré by zmenili ich domovy na prístupnejšie a bezpečnejšie.
Prístupný domov uľahčí aj pozývanie priateľov a rodiny na návštevy, vytvára príležitosti na to, aby ste sa mali dobre a budovali dlhotrvajúce spojenia.
Pozrime sa na niektoré veci, ktoré môžete urobiť okolo domu a dokonca aplikovať na vašu rutinu, aby váš domov bol bezpečnejší a prístupnejší.
Predchádzanie pádu: zistite, čo to je a ako ju využiť
Pri predchádzaní pádom určujete a riešite rizikové faktory, ktoré prispievajú k pádom. Znie to trochu dramaticky, ale nie je to tak. Ide len o podniknutie krokov na predchádzanie pádom, aby ste zostali nezávislý, znížili riziko zranenia a zlepšili svoju kvalitu života.
Podľa OSN najčastejšie spadnú ľudia nad 60 rokov. Ak odstránite prekážky, ako sú koberce alebo prahy, okrem iných riešení, môžete predchádzať potknutiu a zvýšiť vašu bezpečnosť doma. Ďalšie veci, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli pádom doma sú:
Používajte vhodnú obuv na prechádzanie sa po dome
V súčasnosti môžete nájsť krásnu a štýlovú obuv, ktorá nielen dobre vyzerá, ale pomáha vám pohybovať sa doma bezpečne a sebaisto.
Hľadajte topánky s dobrou trakciou a oporou pre stabilitu a znížte riziko pošmyknutia alebo potknutia. Vyhýbajte sa chodeniu naboso alebo v ponožkách, pretože zvyšujú riziko pádov na hladkých alebo šmykľavých podlahách.
Vyhýbajte sa tiež topánkam s voľnými alebo opotrebovanými podrážkami, pretože môžu ovplyvniť vašu rovnováhu. Namiesto toho si vyberte topánky s protišmykovými podrážkami a pohodlným strihom, ktoré vašim chodidlám a členkom poskytujú vhodnú oporu.
Pracujte na zlepšovaní rovnováhy
Pomoc fyzioterapeuta môže výrazne posilniť vaše svaly, a tým aj vašu rovnováhu, čím značne znižuje riziko pádu.
Fyzioterapeut vytvorí individuálny cvičebný plán na zlepšenie sily, flexibility a koordinácie. Tieto cvičenia môžu byť zamerané na konkrétne časti vášho tela, ako sú nohy a stred tela, na zlepšenie stability pri chôdzi, státí a vykonávaní každodenných činností.
Kurzy o predchádzaní pádom sú tiež skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o tipoch na bezpečnejší domov a ktovie, možno spoznáte nových ľudí a podelíte sa o rôzne nápady, ako žiť bezpečnejšie a šťastnejšie vo vašom dome čo najdlhšie.
Posúdenie užívania liekov
Vždy sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zistite možné vedľajšie účinky, ktoré môžu ovplyvniť pohyb a rovnováhu. V niektorých prípadoch budete musieť upraviť dávkovanie alebo čas užívania liekov a budete v poriadku.
Je dôležité dôkladne dodržiavať poučenie o liekoch a vyhnúť sa miešaniu rôznych liekov bez lekárskeho dohľadu. Ak budete aktívne pristupovať k užívaniu liekov, môžete minimalizovať riziko pádov a zlepšiť vašu celkovú bezpečnosť doma.
Predchádzaniu pádom na schodoch
Schody sú jednou z najčastejších architektonických bariér okolo nás a sú všade. Vyhýbať sa im nie je najlepšie riešenie a nezabezpečí vám aktívny život.
V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako žiť šťastne a nezávisle doma bez toho, aby ste sa museli vyhnúť schodom alebo sa presťahovať. To môže byť výhodné najmä vtedy, ak uvažujete o presťahovaní do menšieho domu, pretože vám to umožní zachovať prístup do všetkých priestorov. Niektoré veci, ktoré môžete urobiť, aby ste si uľahčili pohyb po schodoch, sú:
- Zábradlie: Uistite sa, že na oboch stranách sú rôzne rozmiestnené pozdĺž schodov. Dodatočná opora v hornej časti schodov, kde konce zábradlia tiež poskytnú veľkú oporu.
- Žiadne voľné koberce: Toto platí pre schody rovnako ako pre akékoľvek miesto v dome. Voľný koberec je jedným z najčastejších príčin potknutia a pádu. Uistite sa, že váš koberec je pripevnený k schodom alebo ho odstráňte a vymeňte za protišmykovú rohožku.
- Dobré osvetlenie: Vyberte si žiarovky, ktoré vyžarujú príjemné, ale silné svetlo, ktoré osvetľuje celé schodisko.
- Riešenia pre pohyb: Namontovanie stoličkového výťahu alebo plošinového výťahu vám zaistí schodisko proti pádu. Je to veľmi rozumné riešenie, ktoré by ste mali zvážiť, ak premýšľate, že si svoje seniorské roky budete užívať slobodne a nezávisle vo vašom milovanom domove. Mnohí naši zákazníci, ktorí vlastnia stoličkový výťah, nám opakovane povedali, že by si ho nechali namontovať skôr, keby vedeli, aký je pohodlný a ľahko použiteľný. Po namontovaní stoličkového výťahu nebudete rozumieť, ako ste dokázali žiť bez neho.
Predchádzanie pádom v obývačke a spálni
Malé veci, na ktoré nemyslíme, môžu spôsobiť, že sa potkneme. Našťastie s tým môžete veľa urobiť!
Môžete vytvoriť otvorenejšie a priestrannejšie priestory pre lepší pohyb. Pomôže to najmä ľuďom s problémami s pohybom alebo osobám, ktoré používajú pohybové pomôcky, ako sú invalidné vozíky alebo chodítka.
Pomocou týchto malých, ale zmysluplných zmien môžete vytvoriť útulnejší a príjemnejší priestor pre vás a vašich blízkych.
Predchádzanie pádom v kuchyni
Aj v kuchyni platia všeobecné opatrenia na predchádzanie pádov, napríklad dobré osvetlenie a žiadne voľné koberce.
Predmety, ktoré často používate, napríklad váš obľúbený hrnček by mali byť uložené v ľahko prístupných skrinkách, aby ste nemuseli vyliezť na stoličku alebo sa príliš zohnúť.
Predchádzanie pádom v záhrade
Najlepšia vec na tom, že budete aktívny žiť vo svojom dome je, že môžete prísť a odísť kedykoľvek chcete. A čo je lepšie ako stráviť čas vonku a užívať si čerstvý vzduch?
Pracovať v záhrade alebo chodiť poobede do neďalekej kaviarne s priateľmi sú skvelé spôsoby, ako sa hýbať, pokiaľ dbáte na svoju bezpečnosť.
Problémy zvyčajne začínajú už pri vchode do domu alebo záhrady. Môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré pomôžu predchádzať pádom pri vchode. Pozrite sa na hlavné body nižšie:
- Montáž vonkajšieho stoličkového výťahu: So stoličkovým výťahom nepredstavujú vonkajšie schody žiadny problém, môžete ísť von, kedykoľvek chcete. Aj keď prší, vonkajší stoličkový výťah je vodotesný a vďaka ochrannému krytu ho môžete kedykoľvek použiť.
- Upracte si záhradnícke veci: vyhraďte si miesto, kde môžete ľahko uložiť a usporiadať svoje záhradnícke náradie tak, aby ste sa k nemu jednoducho dostali. Napríklad do krabice, ktorá je vo výške pásu, aby ste sa nemuseli natiahnuť, vyliezť na stoličku alebo sa príliš nízko zohnúť. Nenechajte tieto predmety pohodené po záhrade, pretože sa o ne môžete ľahko potknúť.
- Bezpečné chodníky a schody s dobrým osvetlením: Je dôležité, aby bol váš vchod do domu dobre osvetlený, najmä počas daždivých dní, keď sa ťažšie kráča.
Pravidlá požiarnej ochrany doma
Zabezpečenie požiarnej ochrany vášho domu je pravdepodobne jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre zvýšenie bezpečnosti vášho domova. Najmä samostatní seniori, ktorí žijú sami by mali mať čo najlepšie zabezpečené domovy proti požiarom.
Pri zabezpečovaní požiarnej ochrany vášho domu myslite na:
Pravidlá pri práci s elektrickými zariadeniami
- Staršie televízory by ste mali vypnúť pred spaním (alebo počas dlhšej neprítomnosti) a nemali by ste ich nechať v pohotovostnom režime.
- Elektrické spotrebiče vždy uchovávajte bez prachu. Tieto zariadenia sa zohrejú a je dôležité, aby dostatočne vychladli, čo vyžaduje ventiláciu. Ak sú pokryté prachom, ventilačný systém nefunguje správne. Uistite sa, že prach nie je na mikrovlnných rúrach, počítačoch, tlačiarniach, fénoch, atď.
- Nepripájajte zariadenia s veľkou spotrebou na predlžovací kábel, ale priamo do zásuvky. Rovnako dôležité je nepripájať predlžovacie káble na ďalšie, pretože ľahko dôjde k preťaženiu a skratu.
- Elektrické deky sa musia používať podľa pokynov. Uistite sa, že káble deky sa neopotrebujú, nechajte ju voľne zloženú.
Bezpečnostné pravidlá pri varení
- Používajte kuchynský časovač, aby ste nenechali panvicu príliš dlho na sporáku alebo nezabudli, že ešte niečo je v rúre. Kuchynský časovač je veľmi užitočný aj na to, aby niekto nezaspal pri čakaní na jedlo.
- Počas varenia buďte pri sporáku, aby ste mohli všetko pozorne sledovať. Nestojte príliš blízko ohňa a dávajte pozor na voľné oblečenie, chňapky alebo utierky na ruky/riad, ktoré by sa mohli vznietiť.
- Ak je plameň v panvici, nikdy nepoužívajte vodu! S natiahnutou rukou môžete položiť vhodnú pokrievku alebo hasiacu deku na panvicu. Vypnite sporák a odsávač.
Všeobecné pravidlá požiarnej ochrany
- Nikdy nefajčite v posteli. Fajčenie je stále jednou z najčastejších príčin požiaru. Ak zaspíte na gauči so zapálenou cigaretou, je to život ohrozujúce. Uistite sa, že používate popolník, do ktorého cigareta spadne a automaticky zhasne. Nikdy nevysypte popolník, ktorý ešte obsahuje tlejúci popol.
- Na každom poschodí majte aspoň jeden detektor dymu. Najlepšie miesto je na chodbe, do ktorej sa otvára väčšina izieb. Skontrolujete, či detektor dymu počujete všade.
- Ak máte krb, je dôležité, aby ste si každý rok dali vyčistiť komín. Vďaka tomu nevznikne v komíne požiar. Požiar v komíne spoznáme aj podľa hučiaceho zvuku. Ak nastane požiar, uhaste ho pieskom. Nikdy nepoužívajte vodu!
- Sviečky by mali byť umiestnené na pevnom držiaku, ďaleko od horľavých materiálov, ako sú závesy, obrus, vankúše, atď. Drevené alebo plastové držiaky nie sú najlepšou voľbou, hoci niektoré sú veľmi pekné.
- Uistite sa, že sa vo vašom dome dostatočne často vetrá, otvorte občas okná.
- Uistite sa, že v prípade požiaru môžete ľahko uniknúť cez chodbu bez prekážok a čo najskôr zavolajte požiarnikov.
- Vždy majte pri sebe nabitý telefón, aby ste si v prípade potreby mohli zavolať pomoc.
Predchádzanie pádom v kúpeľní
Vedeli ste, že väčšina nehôd súvisiacich s pádom sa deje v kúpeľní? Nie je to prekvapujúce, však? Predstavte si: vodu, hladké dlaždice a mydlové výrobky. Všetko zmiešame a máte dokonalý recept na pád. Ale ak ste rozumní a urobíte potrebné opatrenia, vyhnete sa mu.
Vôbec to nemusí byť problém, ak dodržíte niekoľko jednoduchých tipov, ktoré z vašej kúpeľne urobia bezpečnejšie miesto:
- Zvážte výmenu vane za sprchovací kút, pretože s pohybovými problémami sa doň ľahšie dostanú bez pomoci
- Namontujte držadlá pri záchode a v sprche alebo vani
- Použite protišmykovú rohožku odstráňte voľné koberce
- Uistite sa, že kúpeľňa je dobre osvetlená
- Udržujte kúpeľňu v poriadku a bez predmetov, o ktoré by ste mohli potknúť
Starnutie na miesto: Užitočné služby, ktoré vám pomôžu žiť samostatne doma o niečo dlhšie
V súčasnosti je mnoho služieb, ktoré sú veľmi užitočné pre samostatný život doma. Vďaka týmto službám môže mnoho ľudí žiť dlhšie doma, najmä ľudia s vážnymi problémami s pohyblivosťou.
Našťastie existuje mnoho organizácií, ktoré ponúkajú tento druh služieb na dobrovoľnej báze alebo ako platenú službu.
Domáca starostlivosť
Domáca starostlivosť okrem iného umožňuje žiť samostatne doma o niečo dlhšie. Dostanete odbornú starostlivosť, ktorá je prispôsobená vašim potrebám a zahŕňa:
- Ošetrovateľstvo
- Pomoc pri užívaní liekov
- Pomoc s osobnou hygienou
- Upratovanie domácností
V súčasnosti sa najčastejšie stretávame s kombináciou domácej starostlivosti a neformálnej starostlivosti (to znamená pomoc člena rodiny alebo blízkeho priateľa). Výskumy ukazujú, že ľudia radšej žijú vo svojom dome. So správnou pomocou je to najlepší spôsob, ako si ďalšie roky užívať bývanie doma.
Bezpečný a prístupný domov: cesta k plnohodnotnejšiemu životu
Keď nastal čas na zmeny vo vašom dome, vždy myslite na to, ako zlepšiť jeho prístupnosť a bezpečnostné podmienky, aby ste si mohli zachovať aktívny život mnoho ďalších rokov. Takto pripravujete svoj domov na budúcnosť.
Nezabudnite, bez ohľadu na váš vek alebo problémy s pohyblivosťou, nikdy nie je neskoro urobiť váš domov prístupnejším. So správnym nastavením, nástrojmi a stratégiami môžete vytvoriť obytný priestor, ktorý skutočne spĺňa vaše potreby a pomáha vám užívať si život. Vďaka tomu, že váš domov je bezpečnejší a prístupnejší, môžete žiť plnohodnotnejší a samostatný život.
Zdroje: