Koľajnice stoličkového výťahu

Určenie polohy, umiestnenia a typu koľajnice stoličkového výťahu, ktorú potrebujete

Napísal(a) Stannah

Koľajnice stoličkového výťahu

Ak premýšľate o stoličkovom výťahu, jedna z prvých vecí, na ktorú je potrebné myslieť je to, ako sadne na vaše schody. Ako je koľajnica zabezpečená? Ako ďaleko bude vyčnievať? Môže viesť okolo rohov? Čo ak máte na spodku schodov dvere a potrebujete, aby sa koľajnica poskladala a neprekážala v ceste? Do úvahy musíte vziať niekoľko faktorov a nemusí byť ľahké vedieť, kde začať. My sa našťastie o všetko postaráme! V tomto článku si posvietime na rôzne typy koľajníc stoličkových výťahov, ich rozmery a na spôsob, ako ich rôzne funkcie a možnosti môžu pomôcť urobiť vašu domácnosť bezpečnejšou.

Typy koľajníc pre stoličkové výťahy

Na základnej úrovni sa koľajnice stoličkových výťahov delia na tri hlavné typy: rovné, točité a vonkajšie. Každý z týchto typov koľajnice je prispôsobený inému typu schodiska a typ koľajnice, ktorú budete potrebovať, závisí od toho, kde chcete dať stoličkový výťah namontovať. Poďme sa na to pozrieť bližšie, aby ste mali možnosť zistiť,  ktorá možnosť koľajnice je pre vás tá najlepšia.

 Koľajnice stoličkového výťahu pre rovné schodiská

Rovná koľajnica stoličkového výťahu

Úplne najzákladnejší typ koľajnice stoličkového výťahu je koľajnica na rovné schodiská. Rovné koľajnice sa vyrábané sériovo a režú sa na želanú dĺžku až po objednaní pre špecifické schodisko. Majú zvyčajne striebornú alebo bronzovú farbu a sú vyrobené z hliníka. Najlepšie koľajnice sú eloxované a odolné proti poškriabaniu. Keďže priame koľajnice sú potrebné iba na stúpanie po schodoch v priamej línii, šírka schodiska a svetlá výška hlavy sú jedinými dôležitým otázkami, pokiaľ ide o rozmery vášho schodiska. Pokiaľ máte pre používateľa dostatočnú svetlú výšku a vaše schody sú minimálne 67,9 cm široké, namontovanie stoličkového výťahu na rovné schodiská by nemalo byť problémom.

Východiskový bod a rozmery stoličkového výťahu na rovné schodiská

Rozmery rovnej koľajnice stoličkového výťahu

Ako je uvedené vyššie, rovné koľajnice stoličkového výťahu si vyžadujú schodisko, ktoré je aspoň 67,9 cm široké a má dostatočnú svetlú výšku pre používateľa. Našťastie sú rovné koľajnice vybavené nabíjacím pásom, ktorý dodáva nepretržité nabíjanie tak, že napája batériu stoličkového výťahu bez ohľadu na to, kde ste sa rozhodli zaparkovať stoličku výťahu. Samotná koľajnica vyčnieva na schodisko len do vzdialenosti 15 cm, čím ponecháva množstvo miesta pre ostatných, aby mohli popri nej prechádzať. Na rozdiel od toho, čo si väčšina ľudí myslí, koľajnica je pripevnená na schody, nie na stenu. To je oveľa bezpečnejšie (a spôsobí oveľa menšie škody vo vašej domácnosti). Toto zvyčajne vyžaduje len niekoľko skrutiek na pripevnenie nožičiek k ploche každého druhého schodu. Jediným ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba vziať do úvahy, je to, že koľajnica bude prečnievať okolo 45 cm v spodnej časti schodiska, aby mal stoličkový výťah miesto na pristátie. Ak máte v spodnej časti dvere alebo prechod, možno budete musieť zvážiť niektoré doplnkové možnosti.

Možnosť zasúvacej rovnej koľajnice stoličkového výťahu

Možnosť zasúvacej rovnej koľajnice stoličkového výťahu

Možnosť zasúvacej koľajnice je dokonalým riešením pre zapratané pristávacie plochy na dolnom konci rovného schodiska. Koľajnica sa zasunie hore a vysunie dole stlačením tlačidla, čím uvoľní miesto na dolnom konci schodiska a poskytne bezpečné zastavenie stoličkového výťahu na prízemí. Hneď po vystúpení zo stoličky výťahu ho môžete diaľkovo poslať späť nahor a zasúvacia koľajnica sa zasunie a uvoľní cestu, kým ho nebudete zase potrebovať.

Možnosť zasúvacej rovnej koľajnice stoličkového výťahu

Točitá koľajnica stoličkového výťahu

Ak sa vaše schody stáčajú, majú medziposchodie alebo zahŕňajú viac ramien, budete pravdepodobne potrebovať točitú koľajnicu stoličkového výťahu. Točité koľajnice sú komplikovanejšie než rovné, musia totiž zvládnuť zákruty a stáčanie vašich schodov, a pritom zachovať hladkú a vyrovnanú jazdu. Na rozdiel od rovných schodísk, kde je šírka schodov relatívne rovnomerná, točité schodiská často obsahujú schody v tvare trojuholníka a rôzne šírky, ktoré sa musia vziať do úvahy.

Stoličkové výťahy pre točité schodiská sa môžu namontovať na jednu alebo druhú stranu schodov a buď vytvoriť vnútornú zákrutu alebo môžu prechádzať pozdĺž vonkajšieho ohybu. Bez ohľadu na to, ktorú stranu si vyberiete, presné merania sú pre navrhnutie bezpečnej a spoľahlivej koľajnice stoličkového výťahu kľúčové. Našťastie zvyčajne existuje množstvo riešení, ako aj celý rad možností. Môžete si vybrať všetko, od farby koľajnice až po spôsob a miesto, kde začína a končí stoličkový výťah. Pozrime sa na to bližšie.

Typy točitých koľajníc stoličkového výťahu

Existujú dva hlavné typy stoličkového výťahu na točité schodiská: modulárne a vyrobené na mieru. Ako už ich názov napovedá, jedna je navrhnutá pre vaše schody, zatiaľ čo druhá je vyrobená z prefabrikovaných častí, ktoré sa zmontujú do kompletného stoličkového výťahu. Na Slovensku ponúkame najlepšiu možnosť ktorý je, koľajnice vyrobené na mieru.

Koľajnice vyrobené na mieru zvyčajne sadnú presnejšie a ponúkajú plynulejšiu jazdu. Populárny je dizajn s dvoma rúrkami, ale charakteristiky koľajnice môžu byť rôzne v závislosti od spoločnosti, ktorú si vyberiete.

Rozmery koľajnice stoličkového výťahu pre točité schodiská

Typické rozmery koľajnice stoličkového výťahu pre točité schodiská

Rozmery točitej koľajnice sú rôzne, závisia od špecifických vlastností vášho schodiska. A keďže je každé točité schodisko iné, je ťažké uviesť približné rozmery, pokiaľ ide o stáčajúce sa schodiská. Dlhé, rovné časti koľajnice môžu vyčnievať do vzdialenosti 15 cm, podobne ako je to pri stoličkových výťahoch na rovné schodiská, ale je ťažké povedať, ako ďaleko môže koľajnica vyčnievať tam, kde sú rohy. Avšak koľajnice na mieru kopírujú ohyby oveľa vernejšie, než modulárne koľajnice stoličkového výťahu.

Nabíjacie miesta pre koľajnice stoličkového výťahu

Nabíjanie a napájanie točitej koľajnice stoličkového výťahu  

Točité koľajnice na rozdiel od rovných koľajníc neponúkajú nabíjací pás na nepretržité nabíjanie. Namiesto toho musia dôjsť k striebornému zdrojovému nabíjaciemu bodu na vrchnej alebo spodnej časti schodiska. Až potom sa batérie stoličkového výťahu môžu nabiť toľko, koľko potrebujú. Pokiaľ svoj stoličkový výťah zaparkujete mimo nabíjacieho miesta, budete počuť pípanie, ktoré vás upozorní, že sa stoličkový výťah nenabíja. Je dôležité, aby ste svoj stoličkový výťah udržiavali vždy nabitý a bol tak vždy pripravený na použitie. Inak by ste možno museli batérie vymeniť.

Presahujúce ukončenie točitej koľajnice stoličkového výťahu a východiskový bod točitej koľajnice

Východiskové body a ukončenia koľajníc stoličkového výťahu pre točité schodiská

Niekedy na parkovanie stoličkového výťahu na vrchole schodov nie je vhodné miesto. Vtedy sú praktické alternatívne východiskové body a ukončenia koľajnice.

Napríklad  180° zatočenie a parkovanie je známym príkladom alternatívneho východiskového bodu koľajnice. Znamená to, že sa na spodnom konci schodov koľajnica stáča a ohýba okolo steny alebo zábradlia, aby ste mohli stoličkový výťah zaparkovať a poskladať tak, že nebude prekážkou v ceste.

Podobne je presahujúce ukončenie príkladom alternatívneho ukončenia koľajnice na vrchole schodov. Namiesto toho, aby koľajnica skončila zároveň s vrchným schodom, točitá koľajnica môže pokračovať na pristávaciu plochu alebo zabočiť za roh, aby bola ešte ďalej od schodiska.

Sadler

Toto je len niekoľko príkladov. Existujú mnohé ďalšie typy východiskových bodov a ukončení koľajnice, ktoré je možné namontovať, v závislosti od architektúry vašej domácnosti a od vašich fyzických potrieb. Pokiaľ potrebujete točitú koľajnicu, ale chcete uchovať priestor v dolnej časti schodov alebo zaparkovať stoličkový výťah mimo schodiska na hornom konci schodov, určite sa opýtajte na alternatívne východiskové body  a ukončenia koľajníc počas konzultácie u vás doma.

Koľajnice pre vonkajšie stoličkové výťahy

Koľajnice pre vonkajšie stoličkové výťahy

Na záver si niečo povedzme o koľajniciach pre vonkajšie stoličkové výťahy. Zatiaľ čo niektoré spoločnosti majú aj stoličkové výťahy pre točité vonkajšie schodiská, vonkajšie koľajnice sú zvyčajne rovné (tak, ako aj väčšina vonkajších schodísk). Rovnako ako vnútorné rovné koľajnice, režú sa na dĺžku a sú relatívne jednoduché. Avšak na rozdiel od vnútorných koľajníc sú pevne zabudované, aby odolali zmenám počasia. Dážď, sneh, vlhký vzduch ani divoká zver nezabránia týmto koľajniciam, aby vás dostali von. Hoci koľajnice pre vonkajšie stoličkové výťahy ponúkajú menší výber možností, sú skutočne produktom pre všetky štyri ročné obdobia: sú odolné, spoľahlivé a vyrobené spôsobom, ktorý zaručí dlhú životnosť.

Ďalšie kroky

Výber správneho riešenia pre koľajnice stoličkového výťahu pre vašu domácnosť môže byť zložitý. Z tohto dôvodu je vždy najlepšie pracovať s odborníkom, radšej ako hľadať produkty z druhej ruky a montovať ich sami. Spoločnosť Stannah ponúka bezplatnú prehliadku schodov, ktorá vám možno pomôže nájsť odpovede na otázky, ktoré sú pre vás dôležité. Spojte sa s nami ešte dnes a zistite, ktorá možnosť koľajnice pre stoličkový výťah je pre vás najlepšia.

Súvisiace články