0800 162 162

Zavolajte nám

Rozmery stoličkového výťahu

Nájsť stoličkový výťah vhodný pre vašu domácnosť

Napísal(a) Stannah v 19-11-2019

Najbežnejšou otázkou tých, ktorí zvažujú, že svoje problémy s mobilitou vyriešia pomocou stoličkového výťahu je to, ako stoličkový výťah sadne na ich schody a zapadne do ich domácnosti. Takže, je montáž stoličkového výťahu uskutočniteľná? Poďme sa pozrieť na rozmery a vlastnosti stoličkových výťahov a zistime to!

Stoličkové výťahy – Praktické riešenie mobility

Predtým ako začneme, uistíme sa, že používame rovnaké termíny. Keď hovoríme o stoličkových výťahoch, myslíme tým stoličku na motorizovanom podvozku, ktorá premáva na kovovej koľajnici, upevnenej na stupienky schodov. Nejedná sa o výťahové kreslá, vertikálne plošinové výťahy alebo domáce výťahy. Nedokážu hore schodmi vyviezť invalidný vozík, ani prevážať viacerých ľudí súčasne. Stoličkové výťahy sú navrhnuté pre jedného, sediaceho používateľa, ktorého vezú hore alebo dole schodmi jemným stlačením tlačidla.

Typy stoličkových výťahov a miesta, kde je možné ich namontovať

Stoličkové výťahy sa môžu namontovať na rovné, točité alebo vonkajšie schodiská a sú ponúkané v mnohých voliteľných prevedeniach, aby vyhoveli potrebám používateľa. Stoličkové výťahy pre rovné schodiská sa montujú na jednu rovnú koľajnicu, orezanú na presnú dĺžku schodiska, zatiaľ čo Stoličkové výťahy pre točité schodiská sú buď modulárne alebo prispôsobené na mieru otáčkam a zákrutám točitého viacstupňového schodiska. Vonkajšie stoličkové výťahy majú podobný dizajn, ale sú vode odolné, aby odolávali nepriazni počasia. Pozrime sa na niektoré rozmery a vlastnosti stoličkových výťahov.

Rozmery stoličkového výťahu

Stannah ponúka veľký výber modelov stoličkových výťahov, s rôznymi typmi stoličiek a koľajníc. Na účely tejto diskusie sa pozrieme na naše najobľúbenejšie modely stoličkového výťahu so štandardnými funkciami a možnosťami.

Rozmery stoličkového výťahu pre rovné schodisko

Rozmery stoličkového výťahu pre rovné schodisko
Zobrazený model: Siena 600
A.) Šírka stoličky (od vnútorných strán lakťových opierok) = 48,2 cm

B.) Hĺbka od steny (zložený) = 34,4 cm

C.) Od koľajnice k stene (od vonkajšej hrany koľajnice) = 15,0 cm

D.) Hĺbka od steny (rozložený) = 65,9 cm

E.) Výška sedadla (nastaviteľná pre rovné koľajnice) = 39 cm až 49 cm

Minimálna šírka schodiska = 67,9 cm

Rozmery stoličkového výťahu pre točité schodisko

Siena pre točité schodisko

A.) Šírka stoličky (od vnútorných strán lakťových opierok) = 48,2 cm

B.) Hĺbka od steny (zložený) = 40,5 cm (v závislosti od východiskového bodu)

C.) Od koľajnice k stene = 15,2 cm (bude sa meniť v závislosti od zatáčok a usporiadania schodov)

D.) Hĺbka od steny (rozložený) = 67,9 cm (môže sa meniť v závislosti od usporiadania schodov)

E.) Výška sedadla = 47 cm

Minimálna šírka schodiska = 67,9 cm – 76,2 cm (v závislosti od usporiadania schodov)

Rozmery vonkajšieho stoličkového výťahu

Vonkajší stoličkový výťah

Zobrazený model: Outdoor 320

A.) Šírka stoličky (od vnútorných strán lakťových opierok) = 47,9 cm

B.) Hĺbka od steny (zložená) = 33,3 cm

C.) Od koľajnice k stene (od vonkajšej hrany koľajnice) = 20,0 cm

D.) Hĺbka od steny (rozložená) = 64,7 cm

E.) E.) Výška sedadla (nastaviteľná pre rovné koľajnice) = 48,5 cm až 53,5 cm

Minimálna šírka schodiska = 66,8 cm

Technické vlastnosti stoličkového výťahu

Maximálna hmotnostná kapacita stoličkového výťahu

Nosnosť stoličkového výťahu závisí od vybraného modelu. Vo všeobecnosti má stoličkový výťah pre rovné schodiská nosnosť až do 135 kg, zatiaľ čo modely pre točité schodiská a vonkajšie priestory majú nosnosť 120 kg.

Rýchlosť stoličkového výťahu

Všetky stoličkové výťahy značky Stannah, bez ohľadu na model, sa pohybujú rýchlosťou 0,09 metrov za minútu. Vyvezú a zvezú vás bezpečným a stabilným tempom hore a dole schodmi.

Požiadavky na elektrické vybavenie

Či už je to stoličkový výťah pre rovné alebo točité schodisko, vnútorný alebo vonkajší stoličkový výťah, všetky stoličkové výťahy sú napájané batériami. Batérie sa nabíjajú na elektrickej zásuvke 230 V, v blízkosti horného alebo dolného konca schodov. V prípade vonkajšieho stoličkového výťahu budete stále potrebovať prístup k vnútornej elektrickej zásuvke, ktorá sa nachádza v blízkosti. Vhodná elektrická zásuvka sa zvyčajne vyberá počas bezplatnej obhliadky schodov, takže si o to nemusíte robiť starosti, kým sa niekto nepríde na vaše schody pozrieť. Ak sa obávate o výšku faktúry za elektrinu, môžete na obavy zabudnúť. Stoličkový výťah používa toľko elektriny ako váš kávovar.

Aké široké musia byť vaše schody, aby sa na ne zmestil stoličkový výťah?  

Ako sme spomenuli vyššie, minimálna šírka schodov závisí od modelu, ktorý si zvolíte a od prípadných prekážok na schodisku. Vo všeobecnosti platí, že stoličkové výťahy pre rovné schodiská si vyžadujú schodisko so šírkou 67,9 cm a stoličkové výťahy pre točité schodiská potrebujú 76,2 cm (v závislosti od tvaru vašich schodov). Je dôležité poznamenať, že tieto merania sú od najvzdialenejšej prekážky, čo znamená, že zábradlia, lišty a iné prekážky môžu zmenšiť šírku schodiska. V niektorých prípadoch bude pravdepodobne potrebné odstrániť zábradlia.

Poloha koľajnice

Poloha koľajnice stoličkového výťahu závisí od typu schodiska, ktoré máte, a od zvoleného modelu. Na väčšine priamych schodísk je vonkajší okraj koľajnice asi 15,2 cm od steny (alebo najvzdialenejšej prekážky). Merania od koľajnice k stene pri zakrivených modeloch sa budú líšiť v závislosti od tvaru vašich schodov a zákrut, ktoré musí urobiť, ale väčšina priamych úsekov je obvykle asi 15,2 cm od steny.

Ako sa robia merania pre stoličkové výťahy?

Merania pre montáž stoličkového výťahu sa vykonávajú počas nezáväznej prehliadky schodov, kde odborník na stoličkové výťahy spoločnosti Stannah navštívi vašu domácnosť, aby určil, ktorý model a ktorú možnosť potrebujete.

Merania pre stoličkový výťah pre rovné schodisko

Rovné schody sa merajú na dĺžku a šírku pomocou štandardného zvinovacieho metra. Zvláštna pozornosť sa venuje identifikácii potenciálnych prekážok, ako je napríklad zábradlie alebo obmedzený voľný priestor v hornej časti schodov. Dvere na hornom podlaží alebo v blízkosti dolnej časti schodov sa musia takisto vziať do úvahy. Vo väčšine týchto prípadov je riešením voliteľná skladacia koľajnica. Špecialista na stoličkové výťahy zaistí, aby bol dostatočný priestor na otočenie stoličky v hornej časti schodov a aby ste mohli bezpečne vystúpiť.

Merania pre stoličkový výťah pre točité schodisko

Pri meraní schodov, ktoré sa stáčajú, používajú odborníci na stoličkové výťahy spoločnosti Stannah fotografický systém merania, ktorý na vyvinutie presných špecifikácií pre schodisko využíva značky na schodoch. Ešte predtým ako náš odborník odošle fotografie a podrobný nákres našim dizajnérom koľajníc skontroluje, či sa na schodoch nenachádzajú prekážky, tak, ako by to urobili v prípade priamych schodov. Stoličkové výťahy pre točité schodiská majú vďaka svojim koľajnicami na mieru ďalšiu výhodu v tom, že ponúkajú rôzne možnosti východiskového bodu a rôzne konečné úpravy, aby sa prispôsobili špecifickým vlastnostiam vašej domácnosti. Výsledkom je, že stoličkový výťah pre točité schodisko môže začínať svoju jazdu za rohom schodiska a pokračovať na najvyššie podlažie, čo robí nastupovanie a vystupovanie bezpečnejším a jednoduchším.

Ak sa chcete dozvedieť viac o našom procese merania, ďalšie informácie nájdete tu.

Ďalšie kroky

Teraz, keď už rozumiete niektorým základným rozmerom stoličkového výťahu, je čas posunúť veci ešte o krok ďalej. Pozrite si stránky produktov a nájdite podrobnejšie informácie o našich jednotlivých modeloch. Môžete tiež zistiť viac o postupe pri kúpe stoličkového výťahu a ako získať bezplatnú cenovú ponuku. Potrebujete ešte podrobnejšie informácie? Prečítajte si nášho kompletného sprievodcu stoličkovými výťahmi, ktorý obsahuje všetko, čo ste kedy chceli vedieť o stoličkových výťahoch.

Chápeme, že je dôležité vyhľadať si všetky informácie a my chceme, aby ste mali všetky potrebné informácie vopred. Je však úplne normálne mať otázky a najlepší spôsob ako na ne dostať odpoveď je priamo si pohovoriť s našimi odborníkmi na stoličkové výťahy. Nebudeme vás tlačiť ani sa vám nebudeme pokúšať predať naše produkty po telefóne. Zavolajte nám dnes a získajte užitočné rady, aby ste sa mohli správne rozhodnúť!