Všetky rozmery stoličkového výťahu, ktoré potrebujete poznať na montáž stoličkového výťahu u vás doma

Nájsť stoličkový výťah vhodný pre vašu domácnosť

Napísal(a) Stannah

rozmery stoličkových výťahov

Uvažovali ste niekedy o montáži stoličkového výťahu do vašej domácnosti, ale vôbec ste nemali predstavu, či sa hodí na vaše schody, pretože ste nepoznali rozmery stoličkového výťahu? Mnohí naši zákazníci si prešli presne tým istým.

V spoločnosti Stannah máme niekoľko modelov stoličkových výťahov s rôznymi rozmermi, ktoré sa hodia na vaše schody, a ponúkame aj rôzne možnosti prispôsobenia.

Keďže každý dom je iný a schodiská môžu mať rôzne tvary, naše stoličkové výťahy sú vysoko prispôsobiteľné a bezpečné. Čo najlepšie využívajú dostupný priestor a zabezpečujú maximálnu bezpečnosť pre všetkých tých, ktorí používajú stoličkový výťah, aj tých, ktorí radšej používajú schody.

Aby sme vám pomohli, zhromaždili sme hlavné kľúčové body, ktoré by ste si mali pri stoličkovom výťahu všímať: rozmery, spôsob fungovania, možnosti prispôsobenia a podrobnosti o montáži.

Rozmery stoličkových výťahov: majú stoličkové výťahy rôzne rozmery?

Stoličkové výťahy môžu mať rôzne rozmery v závislosti od modelu. V závislosti od toho, či je schodisko točité alebo rovné, ovplyvňuje rozmery koľajníc aj typ schodiska, na ktorom sú namontované.

Rozmery stoličkových výťahov na rovné schodiská

Stoličkové výťahy na rovné schodiská sa inštalujú na rovné schodiská, ktoré spájajú jedno poschodie s druhým. Sedačka je zvyčajne zaparkovaná v dolnej alebo hornej časti schodiska.

Koľajnica sa inštaluje pozdĺž schodiska, po ktorom sa bude stolička pohybovať. Samotná koľajnica zaberá na schodisku len 15 cm, takže nebude prekážať ľuďom, ktorí chcú schodisko používať pešo.

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý treba mať na pamäti, je, že koľajnica bude presahovať spodný schod približne o 45,7 cm. Tento dodatočný priestor je nevyhnutný na to, aby sa stoličkový výťah dal bezpečne zaparkovať.

Ak teda máte úzku chodbu alebo dvere v blízkosti posledného schodu schodiska, mali by ste zvážiť ďalšie funkcie, ako je napríklad výsuvná koľajnica alebo koľajnica, ktorá sa stáča okolo steny alebo zábradlia.

Rozmery stoličkových výťahov na rovné schodiská

A Šírka stoličky (od vnútorných strán lakťových opierok) 48,2 cm
B Hĺbka od steny k opierke na nohy (zložený) 34,4 cm
C Od koľajnice k stene (od vonkajšej hrany koľajnice) 15 cm
D Hĺbka od steny k opierke na nohy (rozložený) 65,9 cm
E Výška sedadla (nastaviteľná pri montáži) 39 cm až 49 cm
Minimálna šírka schodiska 67,9 cm

Model: Siena 600

Rozmery stoličkových výťahov na točité schodiská

Stoličkové výťahy na točité schodiská sa inštalujú na točité alebo špirálové schodiská s ohybmi, zákrutami alebo medzipodestami. Stoličkový výťah sa môže stáčať a ohýbať okolo steny alebo zábradlia, čím zostáva schodisko k dispozícii pre každého, kto ho chce používať.

Kovová koľajnica je vždy vyrobená na mieru s ohľadom na ohyby a zákruty schodiska. Na rovných úsekoch zakrivených schodov bude koľajnica vzdialená len 15 cm od steny, rovnako ako koľajnica na rovnom schodisku.

Napriek tomu je ťažké povedať, koľko miesta môže koľajnica na schodisku zaberať, pretože to bude závisieť od konštrukcie schodiska.

Rozmery stoličkových výťahov na točité schodiská

A Šírka stoličky (od vnútorných strán lakťových opierok) 48,2 cm
B Hĺbka od steny (zložený) 40,5 cm (v závislosti od východiskového bodu koľajnice)
C Od koľajnice k stene (od vonkajšej hrany koľajnice) 15,2 cm*
D Hĺbka od steny k opierke na nohy (rozložený) 67,9 cm*
E Výška od opierky na nohy k sedadlu (nenastaviteľná) 47 cm
Minimálna šírka schodiska 67,9 cm*

* môže sa meniť v závislosti od usporiadania schodov.
Model: Siena 260

Rozmery vonkajších stoličkových výťahov

Vonkajšie stoličkové výťahy sa inštalujú na rovné schodiská a zvyčajne obsahujú bezpečnostný kľúč, ktorý zabraňuje tomu, aby stoličkový výťah mohli používať iné osoby bez vášho súhlasu.

Stoličkový výťah a vonkajšia koľajnica sú tiež pripravené odolávať opotrebovaniu, ktoré je dôsledkom teplotných rozdielov vrátane vystavenia chladu, dažďu, vlhkosti a teplu.

Rozmery vonkajších stoličkových výťahov

A Šírka stoličky (od vnútorných strán lakťových opierok) 47,9 cm
B Hĺbka od steny (zložená) 33,3 cm
C Od koľajnice k stene a vonkajšej hrane koľajnice 20 cm
D Hĺbka od steny (rozložená) 64,7 cm
E Výška od opierky na nohy k sedadlu (nastaviteľná pre rovné koľajnice) 48,5 cm až 53,5 cm
Minimálna šírka schodiska 66,8 cm

Model: Outdoor 320

Minimálna šírka stoličkového výťahu: priestor, ktorý potrebujete na inštaláciu

Okrem toho, že poznáte rozmery stoličkových výťahov, je dôležité vedieť, akú šírku majú jednotlivé výťahy.

Šírka stoličkového výťahu sa líši v závislosti od modelu. Môže sa pohybovať približne od 64 cm do 77 cm (pri rozloženom sedadle). Priestor potrebný na inštaláciu stoličkového výťahu je zvyčajne širší ako šírka samotného stoličkového výťahu.

Pri výbere stoličkového výťahu pre váš domov je dôležité zabezpečiť, aby ste mali k dispozícii minimálny požadovaný priestor.

Typ stoličkového výťahu Minimálna šírka stoličkového výťahu
Stoličkový výťah na rovné schodiská 67,9 cm
Stoličkový výťah na točité schodiská 67,9 cm*
Vonkajší stoličkový výťah 66,8 cm

* môže sa meniť v závislosti od usporiadania schodov.

V priebehu rokov sa konštrukcia stoličkových výťahov Stannah posudzovala a testovala, aby sa zabezpečila väčšia stabilita, bezpečnosť a pohodlie ich používateľov, pričom sa nikdy nezabúdalo na ich štýlové vlastnosti.

Ako zmerať schody, aby ste vedeli, či na ne môžete nainštalovať stoličkový výťah

Ak chcete získať presné posúdenie a odborné poradenstvo o najvhodnejšom stoličkovom výťahu pre váš domov, môžete požiadať o návštevu odborníka na mobilitu spoločnosti Stannah.

Naši odborníci na mobilitu posúdia vaše schody a pomôžu vám pochopiť priestorové požiadavky, ktoré môžu ovplyvniť bezchybnú inštaláciu a budúcu prevádzku stoličkového výťahu.

Proces merania priestoru má niekoľko krokov:

1. Výber správneho stoličkového výťahu

Aby sme sa rozhodli, ktorý typ stoličkového výťahu je pre vás vhodný, náš odborník na mobilitu posúdi vaše schody a rozhodne o najlepšej možnosti – stoličkový výťah na rovné alebo točité schodisko.

2. Meranie veľkosti schodiska

Veľkosť schodiska môže ovplyvniť niekoľko aspektov stoličkového výťahu, od veľkosti koľajnice až po to, ako dlho bude stolička potrebovať na prekonanie vzdialenosti medzi dolným a horným poschodím.

3. Meranie šírky schodiska

Musíte sa uistiť, že schodisko má minimálnu šírku potrebnú na inštaláciu stoličkového výťahu. V tejto fáze vám možno odporučíme odstrániť niektoré prvky, ktoré zaberajú príliš veľa miesta, napríklad nábytok alebo rámy stien.

4. Meranie svetlej výšky v hornej časti schodiska

Naši odborníci na mobilitu posúdia svetlú výšku na vrchole schodiska a zabezpečia, aby bol dostatok miesta na bezpečný nástup a výstup zo stoličkového výťahu.

5. Meranie dostupného priestoru na podestách

Pre koľajnicu musíte mať dostatok priestoru, aby ste mohli stoličku zaparkovať a bezpečne nastupovať a vystupovať.

Koľajnicu môžete umiestniť buď rovnobežne so schodmi, alebo urobiť ohyb na zaparkovanie. To znamená, že v závislosti od prípadu môžete zvážiť inštaláciu zasúvateľnej koľajnice, aby koľajnica nepredstavovala riziko zakopnutia v priechode.

Ďalšia možnosť zahŕňa predĺženie koľajnice tak, aby sa stáčala okolo steny alebo zábradlia. Stoličkový výťah je tak zaparkovaný na úplne bezpečnom mieste.

Ďalšie často kladené otázky o stoličkových výťahoch Stannah

Čo je stoličkový výťah?

Stoličkové výťahy, známe aj ako schodiskové výťahy, sú motorizované stoličky, ktoré sa pohybujú po koľajnici. Táto koľajnica je vždy bezpečne pripevnená ku schodom schodiska.

Hoci sa stoličkové výťahy používajú na prepravu osôb z jedného poschodia na druhé, líšia sa od plošinových výťahov a domácich výťahov – prepravujú vždy len jednu osobu bez invalidného vozíka z jedného poschodia na druhé.

Môžu sa stoličkové výťahy inštalovať na akýkoľvek typ schodiska?

Áno. Stoličkové výťahy sa vyrábajú na mieru do priestoru, do ktorého sa majú nainštalovať, podľa vzdialeností a konfigurácie schodiska.

Ako dlho trvá inštalácia stoličkového výťahu?

Za normálnych okolností trvá inštalácia stoličkového výťahu menej ako jeden deň. Všetky naše výťahy sa vyrábajú v našom závode v Spojenom kráľovstve podľa vysokých štandardov kvality a bezpečnosti.

Aká je maximálna nosnosť stoličkového výťahu?

Naše stoličkové výťahy môžu uniesť väčšiu alebo menšiu hmotnosť v závislosti od modelu. Vo všeobecnosti stoličkové výťahy na rovné schodiská unesú až 160 kg a stoličkové výťahy na točité a vonkajšie schodiská až 135 kg.

Ako rýchlo sa pohybuje stoličkový výťah?

Všetky naše modely stoličkových výťahov sa pohybujú rýchlosťou 0,09 metra za sekundu. Takže cesta po 5 metrov dlhom schodisku trvá približne 50 sekúnd.

Aké sú elektrické požiadavky na inštaláciu stoličkového výťahu?

Stoličkové výťahy, či na točité alebo rovné, vnútorné alebo vonkajšie schody sú napájané batériami. Batérie sa musia nabíjať prostredníctvom štandardnej zásuvky.

Ako nainštalovať stoličkový výťah?

Náš technický tím pripevní koľajnicu k stupienkom schodov a namontuje stoličku, nabíjací systém a ďalšie komponenty stoličkového výťahu. Náš technik potom stoličkový výťah pred odchodom z vášho domu otestuje.

Aké sú typy stoličkových výťahov a kde sa dajú nainštalovať?

Existujú rôzne typy stoličkových výťahov, stoličkové výťahy pre rovné, točité a vonkajšie schody. Prvé sa používajú pre rovné schodiská, druhé sa používajú pre točité schodiská alebo schodiská s medzipodestami. Vonkajšie stoličkové výťahy sa používajú vo verejných alebo vonkajších priestoroch.

Prečo investovať do stoličkového výťahu?

Stoličkové výťahy sú bezpečným a praktickým riešením mobility, pretože sa ľahko inštalujú a prispôsobujú takmer každej konštrukcii schodiska.

Stoličkové výťahy sú pohodlné, bezpečné a veľmi ľahko sa používajú. Ľudia, ktorí chcú používať schody, ich môžu používať aj naďalej a nevyžadujú si rozsiahle stavebné úpravy.

Ďalšie kroky

Prečítajte si nášho kompletného sprievodcu stoličkovými výťahmi, ktorý obsahuje všetko, čo ste kedy chceli vedieť o stoličkových výťahoch.

Teraz, keď poznáte potenciál našich stoličkových výťahov, je čas urobiť krok vpred. Zoznámte sa s jednotlivými dostupnými modelmi, zistite viac o našom procese nákupu a požiadajte o bezplatnú, nezáväznú cenovú ponuku.

Chápeme, že informácie sú nevyhnutné na prijatie správneho rozhodnutia, a nikto nie je lepšie pripravený ako naši odborníci na mobilitu, aby vám odpovedali na všetky vaše otázky. Kontaktujte nás a my vám radi odpovieme na všetky vaše otázky.

Súvisiace články