3 Typy stoličkových výťahov a ako si vybrať ten správny

Napísal(a) Stannah

typy stoličkových výťahov

Poukazovanie na rozdiely medzi rôznymi stoličkovými výťahmi na trhu nie je vždy jednoduché, keďže majú všetky rovnakú úlohu – bezpečne vás odviezť hore a dolu schodmi. Ak sa však pozrieme na niektoré z funkcií týchto stoličkových výťahov, materiály, ktoré boli použité na ich výrobu, a schody, pre ktoré sú navrhnuté, určite ich rýchlejšie rozlíšime.

Aby sme vám úlohu uľahčili, bližšie sme sa pozreli na niektoré aspekty, ktoré nám umožňujú rozlišovať rôzne typy stoličkových výťahov, ako napríklad ich koľajnice, hlavné funkcie a spôsob namontovania stoličkového výťahu. Poďme na to!

1. Rôzne typy stoličkových výťahov

Rôzne typy stoličkových výťahov

Existujú tri typy stoličkových výťahov – na rovné, točité a vonkajšie schodiská. Hovorí sa im tak preto, pretože koľajnica po ktorej sa pohybujú, môže byť buď rovná, točitá alebo určená pre vonkajšie schodiská.

1.1 Stoličkové výťahy pre rovné schodiská

Stoličkové výťahy pre rovné schodiská sú typom stoličkového výťahu, s ktorým sa pravdepodobne stretnete najčastejšie. Majú jednoduchý dizajn a sú vyrobené na schodiská, ktoré majú rovnú líniu. Môžu sa namontovať na schodiská s výškou až do 12 metrov, aj keď väčšina schodísk je zvyčajne kratšia než 12 metrov. Koľajnicu je vždy možno zrezať na presnú dĺžku vášho schodiska, pokiaľ je to potrebné. Stoličkové výťahy pre rovné schodiská sa môžu znova použiť a namontovať na iné schody ako tie, pre ktoré boli pôvodne navrhnuté, ale musí to vykonať profesionálny montér.

1.2 Stoličkové výťahy pre točité schodiská

Na rozdiel od stoličkových výťahov pre rovné schodiská sú stoličkové výťahy pre točité schodiská určené pre schodiská, ktoré majú komplexný dizajn so zatáčkami a ohybmi. Ako to už naznačuje ich názov, na mieru vyrobené stoličkové výťahy pre točité schodiská sú zvyčajne navrhnuté pre špecifické schodisko a sú prispôsobené presným rozmerom schodov a točitým dizajnom. Keďže sú vyrábané na mieru, sú zvyčajne drahšie a ich výroba trvá dlhšie.

1.3 Vonkajšie stoličkové výťahy

Tento typ stoličkového výťahu je navrhnutý špeciálne pre vonkajšie schodiská takže získate prístup do dvora, záhrady a na prístupové cestičky do záhrady. Ich odolné kovové koľajnice a robustné plastové sedadlá vydržia neustále vystavenie teplu a chladu alebo vlhku. Dodávajú sa aj s ochranným krytom a systémom zámku s kľúčom pre väčšiu bezpečnosť.

 2. Typy sedadiel

Typy sedadiel

Rôzne stoličkové výťahy môžete tiež rozlíšiť podľa sedadiel. Keď si vyberáte správny typ stoličkového výťahu na základe sedadla, zamerajte sa na pohodlie, bezpečnosť a skladací mechanizmus.

Tu sú  niektoré bežné typy sedadiel:

 • Otočné sedadlá: umožňujú používateľom vystúpiť zo stoličkového výťahu s nohami položenými na rovnom povrchu namiesto schodov. Väčšina spoločností ponúka manuálny alebo motorizovaný mechanizmus otáčania.
 • Lakťové opierky a opierky na chodidlá: stoličkové výťahy sú dodávané s lakťovými opierkami a opierkami na chodidlá pre väčšiu bezpečnosť a pohodlie. Niektoré značky môžu ponúkať motorizované opierky na chodidlá, takže sa ľahšie skladajú, keď je stoličkový výťah zaparkovaný.
 • Skladacie sedadlo: sedadlá stoličkových výťahov je zvyčajne možné poskladať, keď ich práve nepoužívate. Skutočnosť, že sa môžu ľahko poskladať, prispieva k  zredukovaniu zabraného miesta a predchádza potenciálnemu riziku zakopnutia pre ľudí, ktorí používajú schody.

3. Typy koľajníc

Typy koľajníc

Koľajnica je časť, po ktorej sa stoličkový výťah pohybuje hore a dolu schodmi. To znamená, že výber správnej koľajnice a spôsobu, akým sa prispôsobí vašim schodom je jedna z vecí, ktorú musíte pri nákupe stoličkového výťahu zvážiť. Existujú tri typy koľajníc: pre rovné, točité a vonkajšie schodiská. Ako sme už zmienili, typ koľajnice bude závisieť od tvaru vášho schodiska:

 • pre stoličkové výťahy pre rovné schodiská by sme vybrali rovnú koľajnicu;
 • pre stoličkové výťahy pre točité schodiská točitú koľajnicu;
 • a pre stoličkové výťahy pre vonkajšie schodiská rovnú vonkajšiu koľajnicu.

3.1 Koľajnice pre rovné schodiská 

Rovná koľajnica je najzákladnejší typ koľajnice, ktorý môžete nájsť;  zvyčajne je zrezaná na špecifickú dĺžku vášho schodiska. Materiály, z ktorých sú koľajnice vyrobené, tiež ovplyvnia ich životnosť, preto sú zvyčajne vyrobené z eloxovaného hliníka odolného voči poškriabaniu.

Pri inštalácii rovnej koľajnice musíte zvážiť svetlú výšku a šírku schodov, pričom schody by mali byť široké najmenej 72 cm. Pokiaľ majú vaše schody dostatočnú šírku a svetlú výšku, nemali by ste mať s inštaláciou stoličkového výťahu problém.

3.2 Stoličkový výťah so zasúvateľnou koľajnicou alebo možnosťou motorizovaného skladania

Stoličkový výťah s funkciou zasúvateľnej koľajnice, tiež známej ako sklopná koľajnica, je dokonalým riešením pre rovné schodiská s prekážkami v spodnej časti.

Koľajnica sa zloží nahor alebo nadol, aby uvoľnila priestor v spodnej časti schodov. Takže, keď sa zdvihnete zo stoličky, môžete na diaľku poslať stoličkový výťah na horné poschodie a zasúvacia koľajnica sa zloží nahor, aby uvoľnila cestu.

3.3 Koľajnice pre točité schodiská 

Točité koľajnice sú najdrahšie, ale sú tiež veľmi populárne. Ak chcete namontovať stoličkový výťah na schodisko, ktoré má zatáčky alebo medziposchodia, určite budete potrebovať točitú koľajnicu. Dizajn točitých koľajníc je väčšinou komplexnejší, pretože je vyrobený na mieru, aby si poradil so všetkými zatáčkami a ohybmi schodov.

Práve preto je kľúčové, aby odborník na mobilitu uskutočnil dôkladnú prehliadku vašich schodov, aby tak mohol presne odmerať vaše schody a objednať bezpečnú a spoľahlivú točitú koľajnicu pre váš stoličkový výťah.

Koľajnice na mieru a modulárne koľajnice

Pokiaľ ide o točité koľajnice, aj tu existuje niekoľko rozdielov. Zvyčajne môžete nájsť dva typy točitých koľajníc, koľajnice na mieru a modulárne koľajnice.

Koľajnice na mieru, inak povedané personalizované koľajnice, sú vyrobené presne na mieru a ponúkajú plynulejšiu jazdu vďaka jej tesnému priliehaniu. Špecifický dizajn tejto koľajnice sa môže líšiť v závislosti od spoločnosti, ktorú si vyberiete, ale najbežnejší  dizajn, ktorý môžete nájsť, je dizajn s dvomi tyčami.

Modulárne koľajnice sú zvyčajne vyrobené z jednej tyče a rýchlejšie sa namontujú. Jazda hore a dolu schodmi môžno nebude až taká plynulá ako pri koľajnici na mieru, ale je to stále možnosť, ktorú je potreba zvážiť. Je to však zložitosť tvaru vašich schodov, ktorá určí, aký typ koľajnice budete potrebovať – ak má vaše schodisko niekoľko ohybov a úzkych zákrut, budete musieť zvážiť pomer nákladov a prínosov a premýšľať o koľajnici na mieru

 4. Iné typy stoličkových výťahov: plošinové stoličkové výťahy

Popri troch typoch stoličkových výťahov, ktoré sme spomenuli vyššie, existujú aj iné riešenia pre mobilitu, podobné stoličkovým výťahom.  Napríklad, stoličkový výťah s plošinou, tiež známy ako stoličkový výťah s plošinou pre invalidné vozíky. Spája tie najlepšie vlastnosti stoličkových výťahov a zdvíhacích plošín pre používateľov invalidných vozíkov.

Stoličkový výťah s plošinou, nazývaný aj plošina pre invalidný vozík, je navrhnutý tak, aby pomohol používateľom invalidných vozíkov pohybovať sa medzi poschodiami. Stoličkový výťah s plošinou existuje vo viacerých tvaroch a veľkostiach, aby sa prispôsobil rôznym dizajnom a tvarom schodiska.

 5. Ďalšie funkcie stoličkového výťahu

Ďalšie funkcie stoličkového výťahu

Stoličkové výťahy majú mnohé funkcie, ktoré sú navrhnuté tak, aby ponúkli ďalšie pohodlie a bezpečnosť svojim používateľom. Niektoré vlastnosti sú spoločné pre väčšinu modelov stoličkových výťahov, iné sú však u každého typu iné. Pozrime sa na niektoré z nich.

5.1 Bezpečnostné funkcie

Stoličkové výťahy prichádzajú so špecifickými bezpečnostnými funkciami v závislosti od ich dizajnu.

 • Bezpečnostné pásy– poskytujú používateľom zadržiavací systém a zabraňujú nehodám. Zvyčajne sa jednoducho používajú, najmä ľuďom, ktorí trpia napríklad artrózou.
 • Popruhy– tie sú, podobne ako bezpečnostné pásy, určené pre stoličkové výťahy s pozíciou v stoji. Taktiež ponúkajú bezpečný zadržiavací systém pre používateľov.
 • Detekcia prekážok– niektoré zariadenia sú dodávané s elektronickými snímačmi rozpoznávajúcimi objekty, ktoré na schodoch prekážajú. Zaistia, že sa stoličkový výťah prestane pohybovať pri detekcii prekážky, aby sa predišlo zraneniam a škodám.
 • Bezpečnostný kľúč– chráni zariadenie pred nepovoleným použitím deťmi alebo dospelými, ktorí potrebujú dozor.

5.2 Nosnosť

Nosnosť je niečo, čo treba zvážiť pri hľadaní stoličkového výťahu, či už na súkromné alebo verejné použitie, aby ste si bol istí, že môže bezpečne splniť všetky fyzické potreby používateľa. Štandardná nosnosť stoličkového výťahu je okolo 130 kg; i keď iné modely môžu podporiť až 200 kg.

Objavte aj všetky rozmery našich schodiskových výťahov.

5.3 Ovládače

Stoličkové výťahy musia mať ľahko použiteľné ovládanie, aby bolo ich používanie pre ľudí s obmedzenou motorikou jednoduchšie. Ovládacie prvky sú zvyčajne namontované na lakťovej opierke stoličkového výťahu, takže stačí stlačiť ovládač a stoličkový výťah sa pohne smerom, ktorým chcete ísť.

Diaľkové ovládače alebo ovládače namontované na stene sú tiež celkom praktické na privolanie stoličkového výťahu, keď je zaparkovaný na inom poschodí.

5.4 Nabíjanie a napájanie

Viaceré stoličkové výťahy sú napájané batériou nabíjanou automaticky zo zásuvky v blízkosti schodiska. Ak by teda došlo k výpadku prúdu, preberú štafetu batérie, a stoličkový výťah bude fungovať ďalej, kým sa nedostanete do cieľa. Práve preto je dôležité parkovať stoličku blízko nabíjacieho bodu, batérie sú tak stále nabité.

6. Ceny

 Cena stoličkového výťahu 

Cena stoličkového výťahu sa bude meniť v závislosti od modelu stoličkového výťahu, typu koľajnice, ďalších funkcií a spoločnosti, ktorú si vyberiete. Ako sme sa zmieňovali vyššie, stoličkové výťahy pre točité schodiská sú zvyčajne drahšie ako stoličkové výťahy pre rovné schodiská. Ďalšie aspekty, ktoré môžu ovplyvniť ceny, zahŕňajú:

 • to, aká dlhá má byť koľajnica
 • to, či sú vaše schody vonkajšie alebo vnútorné
 • koľko schodov je na schodisku
 • či sa na budúcej trase stoličkového výťahu nachádzajú nejaké dvere.

 6.1 Použité a repasované stoličkové výťahy

Použité a repasované stoličkové výťahy sú zvyčajne lacnejšími možnosťami. Avšak pri výbere použitého a repasovaného stoličkového výťahu si musíte dávať pozor a byť s úplne istí, že bude vhodný pre vaše schody a potreby mobility. Keď o tom budete uvažovať, nezabudnite, že stoličkový výťah z druhej ruky nikdy nebude pasovať tak dobre ako ten, ktorý je špecificky navrhnutý pre vaše schodisko. Keď montujete použitý stoličkový výťah, vždy sa presvedčte, že to robí profesionálny montér.

Spoločnosti, ktoré predávajú použité alebo repasované stoličkové výťahy zvyčajne ponúkajú aj montáž, preto ak sa rozhodnete pre použitý stoličkový výťah, najlepšie je ho kúpiť od spoločnosti, ktorá tiež ponúka montážne služby.

7. Ako si vybrať  správny stoličkový výťah

Výber správneho modelu stoličkového výťahu, koľajníc a ďalších funkcií, ktoré najlepšie splnia vaše potreby môže byť dosť zložitý. Práve preto sa musíte dobre informovať a poznať všetky možnosti. Jeden z najlepších spôsobov, ako tak urobiť, je pohovoriť si s odborníkom na mobilitu. Ten vám dokáže poradiť, ktorý stoličkový výťah je pre vás ten najlepší. Kreatívny svet stojaci za schodiskovými výťahmi Stannah zaručuje, že každá jednotka je vyrobená precízne a starostlivo, takže je pohodlná, bezpečná a veľmi ľahko sa používa.

V spoločnosti Stannah vám ponúkame bezplatnú prehliadku schodiska a pomôžeme vám vybrať si stoličkový výťah, ktorý je vhodný pre vaše potreby mobility a vaše schodisko.

Súvisiace články