10 faktov o batériách schodiskového výťahu, o ktorých by ste mali vedieť

Napísal(a) Stannah

schodišťový výtah na baterie

Ako funguje stoličkový výťah? Funguje na batérie? Ako dlho vydržia batérie schodiskového výťahu a čo zahŕňa výmena batérie schodiskového výťahu?

To všetko sú dôležité otázky pre každého, kto vlastní stoličkový výťah, a na všetky odpovieme v našom novom článku o batériách schodiskových výťahov.

1. Ako funguje stoličkový výťah?

Stoličkový výťah, či už je to stoličkový výťah pre rovné schodiská alebo stoličkový výťah pre točité schodiská, je mobilná pomôcka, ktorá pomáha ľuďom chodiť hore a dole po schodoch bezpečne a nezávisle.

Stoličkové výťahy tradičné používajú batériou napájaný podstavec a pastorkový pohonný systém. Aby tento systém mohol fungovať správne, keď stlačíte ovládač stoličkového výťahu s cieľom dostať sa na zvolené poschodie, motor stoličkového výťahu musí otočiť prevodový stupeň, ktorý je zapojený do ozubeného pásu na koľajnici

Ak sa chcete vrátiť na poschodie, kde ste boli predtým, stačí stlačiť ovládač a motor opäť otočí prevod a obráti svoj smer tak, aby sa stoličkový výťah pohyboval v opačnom smere.

2. Majú stoličkové výťahy batérie?

Majú stoličkové výťahy batérie?

Áno, majú. Pri jazde hore a dole schodmi sa stoličkové výťahy od spoločnosti Stannah  vždy spoliehajú na batérie, ktoré používajú len veľmi málo energie a umožnia vám pokračovať v používaní stoličkového výťahu, aj keď dôjde k výpadku prúdu.

Pri plnom nabití batérie schodiskového výťahu Stannah zvládnu 15 až 20 ciest v závislosti od dĺžky schodov.

To je jeden z dôvodov, prečo by mal byť stoličkový výťah vždy pripojený k zdroju energie, ako je štandardná elektrická zásuvka. Cieľom je zaistiť správne fungovanie a plné nabitie batérií zabudovaných v stoličkovom výťahu.

Takto si môžete byť istí, že aj keď dôjde k výpadku prúdu, nikdy nezostanete uviaznutí uprostred schodiska alebo na niektorom z poschodí domu.

Aký typ batérií používa stoličkový výťah Stannah? 

Stoličkové výťahy Stannah majú dve 12V 7 Amh nabíjateľné batérie zapojené do série, určené na napájanie 24 V motora na striedavý prúd. Tento motor má dostatočný výkon, aby zabezpečil, že stoličkový výťah môže prejsť až 12 metrov alebo viac.

Batérie schodiskového výťahu Stannah sú typu VRLA (olovené batérie s reguláciou ventilov). Keďže sú navrhnuté tak, aby udržali elektrolyt uzavretý, sú chránené pred vytečením, aj keď dôjde k prepichnutiu batérie.

Tieto batérie sú dnes považované za jedny z najbezpečnejších na trhu, takže sú veľmi populárne a často ich používajú rôzni výrobcovia.

3. Kde sa nachádzajú batérie schodiskového výťahu?

Batérie schodiskového výťahu Stannah sú uložené v priehradke samotného stoličkového výťahu. Toto umiestnenie bolo zvolené tak, aby sa zaručila bezpečnosť každého, kto používa stoličkový výťah.

Aj z bezpečnostných dôvodov je táto priehradka uzavretá a priskrutkovaná, takže počas jazdy nehrozí jej otvorenie.

4. Ako môžem nabiť batérie schodiskového výťahu?

Batérie schodiskového výťahu Stannah možno automaticky nabíjať na rôznych miestach:

Musíte zabezpečiť len to, aby energiu dodávala zásuvka, ku ktorej je pripojený stoličkový výťah a ktorá je zvyčajne umiestnená vedľa schodiska.

Bude stoličkový výťah fungovať počas výpadku elektrického prúdu?

Áno. Všetky rôzne modely stoličkových modelov Stannah budú fungovať aj počas výpadku prúdu.

Ako sme už povedali, ak dôjde k náhlemu výpadku prúdu a batérie schodiskového výťahu sú plne nabité, môžete sa ešte odviezť 15 až 20-krát.

Počet jázd, ktoré môžete vykonať, kým sa neobnoví napájanie, bude závisieť od dĺžky schodov, t. j. vzdialenosti, ktorú stoličkový výťah prejde z jedného poschodia na ďalšie.

Ak si myslíte, že výpadok prúdu môže trvať dlhšie, môžete stoličkový výťah vypnúť, aby ste ušetrili energiu batérie, nastavením vypínača do polohy „OFF“(vypnuté). V tejto situácii zapnite výťah iba vtedy, keď sa skutočne potrebujete presunúť na iné poschodie.

Ak však necháte stoličkový výťah vypnutý dlhšie, nebude môcť dobiť svoje batérie a nakoniec stoličkový výťah prestane fungovať.

5. Ako môžem predĺžiť životnosť batérie schodiskového výťahu?

Ako môžem predĺžiť životnosť batérie schodiskového výťahu?

Vždy, keď stoličkový výťah nepoužívate, uistite sa, že je zaparkovaný v nabíjacom bode s vypínačom v polohe „ON“(zapnuté).

Stoličkový výťah by ste mali používať pravidelne, aby boli batérie aktívne a v dobrom prevádzkovom stave.

Ak musíte byť preč z domu niekoľko dní alebo dokonca mesiacov, stojí za to požiadať niekoho, komu absolútne dôverujete, aby raz za čas prišiel k vám domov a použil stoličkový výťah.

Údržbové prehliadky sú tiež vynikajúcim spôsobom, ako zabezpečiť, aby stoličkový výťah fungoval tak, ako má. Počas tejto návštevy môžeme skontrolovať stav batérií a či môžeme nejak dopomôcť tomu, aby vydržali dlhšie.

Mám svoj stoličkový výťah vypnúť, aby sa šetrila batéria?

Nie. Ak je stoličkový výťah vypnutý na dlhší čas, batérie sa nenabijú a môžu sa dokonca úplne vybiť.

Dôrazne neodporúčame vypínať stoličkový výťah, pokiaľ nejde o núdzovú situáciu. Keď hovoríme o núdzovej situácii, myslíme tým:

  • Počas dlhších výpadkov prúdu môžete niekoľkokrát použiť stoličkový výťah, kým sa napájanie obnoví a batérie sa budú dať správne nabiť.
  • Ak je stoličkový výťah mimo nabíjacieho bodu a nefunguje správne, mali by ste stoličkový výťah vypnúť.

6. Ako dlho vydržia batérie schodiskového výťahu?

Pre váš pokoj na duši máte pri zakúpení stoličkového výťahu Stannah 5 rokov záruku na všetky diely vrátane batérii. (Platí iba pri zakúpení nových stoličkových výťahoch).

Ešte raz chceme zopakovať, že ak často nechávate stoličkový výťah zaparkovaný mimo miesta nabíjania, batérie nevydržia veľmi dlho a môžu sa dokonca poškodiť. Preto nikdy nenechávajte svoj stoličkový výťah dlho mimo nabíjacieho bodu.

7. Ako zistím, kedy je čas vymeniť batérie v stoličkovom výťahu?

Počas údržbových prehliadok technici spoločnosti Stannah uskutočňujú na batériách schodiskového výťahu testy. Vďaka týmto testom budú naši technici vedieť, ako dlho ešte budú batérie správne fungovať alebo či je čas ich vymeniť.

Odhliadnuc od údržbových prehliadok existuje niekoľko znakov, ktoré si môžete všímať a ktoré môžu naznačovať, že je potrebné vymeniť batérie. Napríklad:

  • stoličkový výťah sa začne pohybovať pomalšie ako zvyčajne,
  • stoličkový výťah sa zastaví počas jazdy na poschodie a po niekoľkých sekundách sa znova spustí,
  • batérie sa nenabíjajú, aj keď je stoličkový výťah zaparkovaný v nabíjacom bode.

8. Ako zistím, či batérie schodiskového výťahu fungujú správne?

či batérie schodiskového výťahu fungujú správne

Ak váš stoličkový výťah funguje rovnako, ako v deň, keď vám ho namontovali, nemali by ste sa ničoho obávať. Ak však máte akékoľvek pochybnosti o stave batérií schodiskového výťahu, bude najlepšie, ak sa s nami skontaktujete.

Náš technik vykoná diagnostické testy, napríklad pomocou merača batérie skontroluje, či sa batérie normálne nabíjajú.

Je možné vykonať aj iné diagnostické testy, aby sa zabezpečilo, že stoličkový výťah neohrozia žiadne ďalšie problémy.

Ako môžem otestovať batérie schodiskového výťahu?

Ak nemáte žiadne technické znalosti o batériách schodiskových výťahov, je najlepšie nerobiť žiadne testovanie a nechať to na profesionálneho technika.

Mohli by ste totiž neúmyselne poškodiť batérie schodiskového výťahu alebo iné dôležité komponenty stoličkového výťahu.

Ak chcete skontrolovať stav batérií schodiskového výťahu, môžete kontaktovať tím podpory spoločnosti Stannah a my vám radi pomôžeme.

Prečo sa môj stoličkový výťah pohybuje pomalšie?

Nezvyčajná pomalosť vášho stoličkového výťahu môže byť znakom toho, že sa blíži koniec životnosti batérie.

Ak sa váš stoličkový výťah už nepohybuje rovnakou rýchlosťou, kontaktujte nás a požiadajte technika, aby prišiel k vám domov a skontroloval, či je potrebné vymeniť batérie schodiskového výťahu.

9. Ako vymeniť batérie v stoličkovom výťahu?

Musím si zavolať profesionálneho technika alebo môže batérie vymeniť aj laik?

Ako vymeniť batérie v stoličkovom výťahu

Výmena batérií schodiskového výťahu sa možno nezdá príliš zložitá. Napriek tomu sa môže stať skutočným trápením, ak nemáte žiadne školenie alebo technické skúsenosti s manipuláciou týchto zariadení.

Pri výmene batérií schodiskového výťahu musí technik demontovať niektoré časti stoličkového výťahu, vybrať staré batérie a nainštalovať novú batériu.

Technik musí dokonale poznať všetky komponenty stoličkového výťahu. A rovnako dôležité je, aby nainštaloval nové batérie so správnym napätím. Funkčnosť stoličkového výťahu tak nebude žiadnym spôsobom ohrozená.

Technik musí tiež vedieť, ako vrátiť všetky diely stoličkového výťahu na svoje miesto, aby sa zabezpečilo, že zariadenie bude možné znova bezpečne použiť.

Kde sa skladujú batérie schodiskového výťahu?

Keď technici spoločnosti Stannah odstránia staré batérie schodiskových výťahov, odvezú ich späť do nášho skladu.

Potom ich prevezmú spoločnosti, ktoré sa špecializujú na recykláciu týchto produktov.

Batérie schodiskových výťahov nikdy nevyhadzujte do koša. Staré batérie musia byť separované a nikdy by sa nemali miešať so suchým zmiešaným recyklovateľným odpadom.

Batérie, ktoré nie sú správne recyklované, môžu kontaminovať ostatný odpad a byť mimoriadne škodlivé pre ľudí a životné prostredie.

10. Aké je cena batérií schodiskového výťahu?

Najlepší spôsob, ako zistiť presnú cenu náhradných batérií pre váš stoličkový výťah, je kontaktovať náš tím v spoločnosti Stannah.

Na vaše batérie sa môže vzťahovať počiatočná záruka na stoličkový výťah alebo môžu byť zahrnuté v rozšírenom servisnom programe.

Môže mi spoločnosť Stannah pomôcť vymeniť batérie schodiskového výťahu?

Samozrejme! Naši odborní technici sú pripravení vám pomôcť a zodpovedať akékoľvek otázky týkajúce sa údržby batérií schodiskového výťahu Stannah a iných súčiastok stoličkových výťahov.

Môžete nás tiež kontaktovať, aby ste zistili, či sa na batérie vášho stoličkového výťahu vzťahuje záruka od spoločnosti Stannah a za akých podmienok.

Dni v týždni Otváracie hodiny Telefónne číslo
Od pondelka do piatku 7:00 – 19:00 Tel: +421 31 559 8877

Mobil: +421 903 443211

Ak chcete, môžete vyplniť náš online formulár podpory, a jeden z našich poradcov tímu zákazníckej podpory sa vám čo najskôr ozve.

Koniec koncov, kto vám pomôže lepšie než Stannah, výrobca stoličkových výťahov s viac ako 150 ročnými skúsenosťami v oblasti mobility?

Naším cieľom je pomôcť vám užiť si slobodu a nezávislosť, ktorú vám môže ponúknuť stoličkový výťah od spoločnosti Stannah. Preto nás neváhajte kontaktovať. Sme tu pre vás!

 

Súvisiace články

Súvisiace články