0800 162 162

Zavolajte nám

Batérie stoličkového výťahu

Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o batériách stoličkových výťahov. Ako dlho vydržia? Čo obnáša výmena batérií stoličkového výťahu?

Napísal(a) Stannah v 29-10-2021

schodišťový výtah na baterie

Majú stoličkové výťahy batérie?

Áno. Stoličkové výťahy fungujú na na batérie, ktoré sa nepretržite nabíjajú z hlavnej elektrickej siete; to platí pre stoličkové výťahy pre točité aj rovné schody.

Schodiskové výťahy Stannah používa zásuvku na batérie a pastorkový pohonný systém, ktorý sa neustále nabíja v neďalekej zásuvke v hornej alebo dolnej časti schodov. To znamená, že všetko, čo potrebujete, je obyčajná zásuvka v blízkosti schodov a váš stoličkový výťah bude pripravený na použitie! Napájací zdroj bude udržiavať batérie stoličkového výťahu stále nabité a pripravené na použitie. Počas nezáväznej prehliadky schodov, jeden z našich skúsených poradcov určí tú najvhodnejšiu zásuvku, takže vy sa tým vôbec nemusíte zaťažovať.

Vašu myseľ tiež upokojí vedomie, že stoličkový výťah Stannah poháňaný batériami vám bude oporou, keď to budete najviac potrebovať. Počas výpadku prúdu budú batérie stoličkového výťahu naďalej fungovať a bezpečne vás dostanú do cieľa. Dokonca aj keď výpadok elektriny trvá dlhšie, úplne nabité batérie vydržia minimálne 15 až 20 jázd po schodoch. Viac o výpadkoch energie si môžete prečítať v našom článku na túto tému.

Akú batériu používa stoličkový výťah?

Batérie stoličkového výťahu Stannah pozostávajú z dvoch nabíjateľných batérií 12 V 7,4 Ah zapojených do série, ktoré zaisťujú prevádzku 24 V napájacieho motora s jednosmerným prúdom. Batérie stoličkového výťahu sú bezúdržbové ventilom riadené olovené batérie, tzv. VRLA (Valve Regulated Lead Acid Battery). Stoličkový výťah, model 260 značky Stannah na schodoch s dĺžkou 12 metrov či dlhších alebo stoličkový výťah s veľmi intenzívnou prevádzkou potrebujú viac energie, preto fungujú s dvoma batériami 12 V 12 Ah. Je to rovnaký výkon ako v tenisovom nahrávacom stroji, ale menší ako dodáva batéria golfového vozíka.

Bezúdržbové ventilom riadené olovené batérie (VRLA) sú navrhnuté tak, aby udržali elektrolyt uzatvorený. To znamená, že je chránený pred pretlakom, aj keď je batéria prepichnutá. Tento typ bezpečnostného systému robí z batérií VRLA najobľúbenejší koncept záložnej energie na trhu.

Druh batérií, ktoré stoličkový výťah používa

Ako dlho vydržia batérie stoličkového výťahu predtým, než je potreba ich vymeniť?

Batérie stoličkového výťahu Stannah obvykle vydržia približne 3 až 5 rokov. Samozrejme záleží tom, ako intenzívne stoličkový výťah používate a či ho často nechávate mimo nabíjania. Keď stoličkový výťah nepoužívate, nikdy by ste ho nemali nechať mimo nabíjania. Za normálnych okolností by sa mali váš stoličkový výťah tiež ponechať v polohe „ON“ (zapnuté). Jedine v prípade výpadku elektrického prúdu by ste mali šetriť energiu batérie vypnutím odpojovača, keď stoličkový výťah nepoužívate. Ide však o opatrenie, ktoré sa má použiť iba v prípade núdze (výpadok elektrického prúdu). Ak necháte svoj stoličkový výťah vypnutý, batérie sa správne nenabijú.

Typ vašich schodov nemá žiadny vplyv na batériové systémy, platí to pre stoličkové výťahy pre točité aj rovné schodiská. Stoličkový výťah používa rovnaký typ batérie s rovnakými technickými vlastnosťami a s rovnakým systémom napájania. Avšak dĺžka schodov na ne vplyv má, pretože stoličkový výťah budete používať dlhšie ako na krátkom schodisku. Ako je uvedené v predchádzajúcom odseku, batérie používané v modeli Stannah 260 nemontovanom na schodisku s dĺžkou 12 metrov či dlhšom alebo vysokovýkonné stoličkové výťahy by namiesto dvoch batérií 12 V 7,4 Ah mali napríklad dve batérie 12 V 12 Ah.

Údržba batérií stoličkového výťahu

Batérie stoličkového výťahu značky Stannah nevyžadujú údržbu. Vaša jediná úloha bude zaistiť, že stoličkový výťah nikdy neostane dlho mimo nabíjania. Znamená to, že vás stoličkový výťah po každej jazde „zaparkujete“. Počas bezplatnej prehliadky schodiska u vás doma vám jeden z našich skúsených poradcov poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete v dôležitých otázkach, ako sú napríklad servisné programy; je však bežné, že na stoličkové výťahy sa vzťahuje pôvodná záruka alebo predĺžený servisný program.

Počas bežnej údržbovej kontroly technik z oblasti stoličkových výťahov skontroluje aktuálnu súpravu batérií a pomocou skúšačiek batérií zistí, či sa batérie stále správne nabíjajú. Skúšačky batérií indikujú, či je potrebná náhradná batéria alebo či sú súčasné batérie stoličkového výťahu stále používateľné.

My vám silne odporúčame, aby ste nevymieňali batériu svojho stoličkového výťahu. Výmena batérie stoličkového výťahu pre rovné alebo točité schodisko sa nemusí zdať príliš komplikovaná, ale môže to byť zložitá, ak na produkt nemáte školenie. Výmena batérie v stoličkovom výťahu znamená, že budete musieť odňať niektoré časti vozíka stoličkového výťahu, vybrať starú batériu a nainštalovať novú batériu so správnym napätím. Potom sa musíte uistiť, že vozík pre stoličkovým výťahom znovu poskladáte tak, ako má byť. O výmenu sa postará profesionálny technik spoločnosti Stannah, zástupca výrobcu alebo autorizovaný predajca, ktorý zaručí vašu bezpečnosť a bezpečnosť vašich blízkych.

Ako viem, kedy mám vymeniť batériu svojho stoličkového výťahu?

náhradné batérie stoličkového výťahu

Ak sú vaše batérie takmer vybité, nebuďte prekvapení spustením výstražných systémov v podobe bzučania alebo blikania núdzových svetiel, ktoré sa rozsvietia na vašom stoličkovom výťahu. Keď sa blíži koniec životnosti batérie vášho stoličkového výťahu, prejaví sa to nasledovnými príznakmi:

  • Váš stoličkový výťah sa bude pohybovať pomalšie ako obvykle
  • Váš stoličkový výťah sa po krátkej vzdialenosti zastaví, a potom sa pohne ďalej
  • Batéria sa na zvyčajnom mieste nabíjania nenabije

V druhom prípade sa batéria stoličkového výťahu úplne vybila a už sa nebude dať znova nabiť. V tomto prípade ju budete musieť vymeniť. Tu by sme vám chceli znova zopakovať naše odporúčanie, aby ste sa ubezpečili, že sa o to postará profesionálny technik.

Batérie sa nabíjajú pri každom použití a zaparkovaní stoličkového výťahu. Je to dôležité, pretože to zaručuje, že sú batérie vždy nabité. Ak odídete na dlhšiu dobu, napríklad na dovolenku, je dobré požiadať niekoho, aby prišiel zaliať vaše rastliny a previezť sa na stoličkovom výťahu.

Náklady na batérie stoličkového výťahu

Pokiaľ ide o cenu náhradných batérií stoličkového výťahu, je najlepšie obrátiť sa priamo na miestnu kanceláriu alebo predajcu spoločnosti Stannah. Môžno sa na váš stoličkový výťah ešte vzťahuje záruka alebo výhody (rozšíreného) servisného programu. Jeden z našich vyškolených servisných pracovníkov vám rád pomôže, telefonicky alebo počas nezáväznej návštevy u vás doma. To platí pre všetky vaše otázky týkajúce sa náhradných batérií pre stoličkové výťahy. Kto vám môže pomôcť lepšie ako výrobca stoličkových výťahov, ktorý pôsobí v oblasti výťahov viac ako 150 rokov?

Batérie stoličkového výťahu ― Často kladené otázky

Keďže dostávame veľa otázok o batériách stoličkových výťahov, vo vyššie uvedených odpovediach sme sa na ne pokúsili odpovedať čo najpodrobnejšie. V tejto časti sme zhromaždili ostatné často kladené otázky.

Nenašli ste medzi nimi vašu otázku? Neváhajte a kontaktujte nás, radi vám pomôžeme a poskytneme potrebné informácie, aby ste sa mohli rozhodnúť na základe všetkých potrebných poznatkov.

Mám stoličkový výťah vypínať, aby sa ušetrila batéria?

Nie, za normálnych okolností to nie je potrebné. Po každej jazde by ste mali svoj stoličkový výťah „zaparkovať“ tak, aby sa nachádzal v bežnom mieste nabíjania a v polohe „zapnuté“. Vďaka tomu sú batérie vždy správne nabité a vy sa nikdy neocitnete bez svojho spoľahlivého stoličkového výťahu.

Iba v prípade výpadku prúdu by bolo lepšie vypnúť vypínač kvôli šetreniu batérií.

Mám sa kvôli výmene batérie obrátiť na odborníka alebo to zvládnem aj ja?

Odporúčame, aby batérie vymieňal vyškolený odborník. Batérie stoličkových výťahov sú priemyselné batérie, uložené vo vozíku stoličkového výťahu. Preto by ich mal vymeniť vyškolený technik. Výmena totiž vyžaduje vybratie starej batérie a nainštalovanie novej súpravy so správnym napätím a následné opätovné zmontovanie celku.

Pokiaľ je to možné, kontaktovanie zástupcu spoločnosti Stannah alebo autorizovaného predajcu spoločnosti Stannah je tým najlepším spôsobom, ako dať bezpečne vymeniť batérie stoličkového výťahu. Často sa na to vzťahuje pôvodná záruka alebo program rozšíreného servisu.

Kam putujú staré batérie schodiskových výťahov?

Staré batérie sa odnesú späť do skladu spoločnosti Stannah, kde si ich vyzdvihnú spoločnosti, ktoré sa správnym spôsobom postarajú o recykláciu tohto druhu produktu.

Keď necháte batérie svojho stoličkového výťahu odstrániť technikom spoločnosti Stannah, okrem výmeny batérií vykoná aj celkovú kontrolu zariadenia, aby overil, či sú všetky časti zariadenia funkčné a skontroloval aj bezpečnostné mechanizmy.

Čo sa deje v prípade výpadku energie?

V prípade výpadku prúdu bude váš stoličkový výťah ďalej fungovať, zvládne približne 20 ciest tam a naspäť. Stoličkový výťah je vybavený batériami, ktoré sa nepretržite nabíjajú na elektrickej sieti. Ak dôjde k výpadku hlavného napájania, štafetu prevezmú batérie, takže stoličkový výťah bude fungovať ďalej. Batérie sa automaticky nabíjajú, keď je stoličkový výťah v mieste nabíjania. Je veľmi dôležité, aby ste svoj stoličkový výťah parkovali na mieste nabíjania, keď ho práve nepoužívate.

Počas výpadku prúdu a keď stoličkový výťah práve nepoužívate, môžete ušetriť energiu batérie vypnutím vypínača. Toto je však opatrenie, ktoré sa má použiť iba v prípade núdzovej situácie (výpadok prúdu). Ak ponechávate svoj stoličkový výťah vypnutý, batérie nebudú správne nabité.

Kontaktujte spoločnosť Stannah

Stoličkový výťah nie je každodenným nákupom, chápeme, že máte otázky. Sme tu, aby sme vám pomohli urobiť najlepšie rozhodnutie pre seba a pre váš domov. Zavolajte nám alebo požiadajte o spätné volanie a my vám radi úplne nezáväzne poskytneme osobné rady.