Batérie stoličkového výťahu

Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o batériách stoličkových výťahov. Ako dlho vydržia? Čo obnáša výmena batérií stoličkového výťahu?

Napísal(a) Stannah v 14-11-2019

výťah fungujúci na batérie

Majú stoličkové výťahy batérie?

Áno. Stoličkové výťahy fungujú na na batérie, ktoré sa nepretržite nabíjajú z hlavnej elektrickej siete; to platí pre stoličkové výťahy pre točité aj rovné schody.

Stoličkové výťahy značky Stannah využívajú systém skrinky a pastorky poháňaný batériou, ktorý sa neustále nabíja v neďalekej zásuvke v hornej alebo dolnej časti schodov. To znamená, že všetko, čo potrebujete, je obyčajná zásuvka v blízkosti schodov a váš stoličkový výťah bude pripravený na použitie! Napájací zdroj bude udržiavať batérie stoličkového výťahu stále nabité a pripravené na použitie. Počas nezáväznej prehliadky schodov, jeden z našich skúsených poradcov určí tú najvhodnejšiu zásuvku, takže vy sa tým vôbec nemusíte zaťažovať.

Vašu myseľ tiež upokojí vedomie, že stoličkový výťah Stannah poháňaný batériami vám bude oporou, keď to budete najviac potrebovať. Počas výpadku prúdu budú batérie stoličkového výťahu naďalej fungovať a bezpečne vás dostanú do cieľa. Dokonca aj keď výpadok elektriny trvá dlhšie, úplne nabité batérie vydržia minimálne 15 až 20 jázd po schodoch. O výpadkoch prúdu sa viac dočítate tu.

Druh batérií, ktoré stoličkový výťah používa

Batérie stoličkového výťahu Stannah pozostávajú z dvoch nabíjateľných batérií 12 V 7,4 Ah zapojených do série, ktoré zaisťujú prevádzku 24 V napájacieho motora s jednosmerným prúdom. Batérie stoličkového výťahu sú bezúdržbové ventilom riadené olovené batérie, tzv. VRLA (Valve Regulated Lead Acid Battery). Stoličkový výťah, model 260 značky Stannah na schodoch s dĺžkou 12 metrov či dlhších alebo stoličkový výťah s veľmi intenzívnou prevádzkou potrebujú viac energie, preto fungujú s dvoma batériami 12 V 12 Ah. Je to rovnaký výkon ako v tenisovom nahrávacom stroji, ale menší ako dodáva batéria golfového vozíka.

Bezúdržbové ventilom riadené olovené batérie (VRLA) sú navrhnuté tak, aby udržali elektrolyt uzatvorený. To znamená, že je chránený pred pretlakom, aj keď je batéria prepichnutá. Tento typ bezpečnostného systému robí z batérií VRLA najobľúbenejší koncept záložnej energie na trhu.

Druh batérií, ktoré stoličkový výťah používa

Ako dlho vydržia batérie stoličkového výťahu predtým, než je potreba ich vymeniť?

Batérie stoličkového výťahu Stannah obvykle vydržia približne 3 až 5 rokov. Samozrejme záleží tom, ako intenzívne stoličkový výťah používate a či ho často nechávate mimo nabíjania. Keď stoličkový výťah nepoužívate, nikdy by ste ho nemali nechať mimo nabíjania. Za normálnych okolností by sa mali váš stoličkový výťah tiež ponechať v polohe „ON“ (zapnuté). Jedine v prípade výpadku elektrického prúdu by ste mali šetriť energiu batérie vypnutím odpojovača, keď stoličkový výťah nepoužívate. Ide však o opatrenie, ktoré sa má použiť iba v prípade núdze (výpadok elektrického prúdu). Ak necháte svoj stoličkový výťah vypnutý, batérie sa správne nenabijú.

Typ vašich schodov nemá žiadny vplyv na batériové systémy, platí to pre stoličkové výťahy pre točité aj rovné schodiská. Stoličkový výťah používa rovnaký typ batérie s rovnakými technickými vlastnosťami a s rovnakým systémom napájania. Avšak dĺžka schodov na ne vplyv má, pretože stoličkový výťah budete používať dlhšie ako na krátkom schodisku. Ako je uvedené v predchádzajúcom odseku, batérie používané v modeli Stannah 260 nemontovanom na schodisku s dĺžkou 12 metrov či dlhšom alebo vysokovýkonné stoličkové výťahy by namiesto dvoch batérií 12 V 7,4 Ah mali napríklad dve batérie 12 V 12 Ah.

Údržba batérií stoličkového výťahu

Batérie stoličkového výťahu značky Stannah nevyžadujú údržbu. Vaša jediná úloha bude zaistiť, že stoličkový výťah nikdy neostane dlho mimo nabíjania. Znamená to, že vás stoličkový výťah po každej jazde „zaparkujete“. Počas bezplatnej prehliadky schodiska u vás doma vám jeden z našich skúsených poradcov poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete v dôležitých otázkach, ako sú napríklad servisné programy; je však bežné, že na stoličkové výťahy sa vzťahuje pôvodná záruka alebo predĺžený servisný program.

Počas bežnej údržbovej kontroly technik z oblasti stoličkových výťahov skontroluje aktuálnu súpravu batérií a pomocou skúšačiek batérií zistí, či sa batérie stále správne nabíjajú. Skúšačky batérií indikujú, či je potrebná náhradná batéria alebo či sú súčasné batérie stoličkového výťahu stále používateľné.

My vám silne odporúčame, aby ste nevymieňali batériu svojho stoličkového výťahu. Výmena batérie stoličkového výťahu pre rovné alebo točité schodisko sa nemusí zdať príliš komplikovaná, ale môže to byť zložitá, ak na produkt nemáte školenie. Výmena batérie v stoličkovom výťahu znamená, že budete musieť odňať niektoré časti vozíka stoličkového výťahu, vybrať starú batériu a nainštalovať novú batériu so správnym napätím. Potom sa musíte uistiť, že vozík pre stoličkovým výťahom znovu poskladáte tak, ako má byť. O výmenu sa postará profesionálny technik spoločnosti Stannah, zástupca výrobcu alebo autorizovaný predajca, ktorý zaručí vašu bezpečnosť a bezpečnosť vašich blízkych.

Ako viem, kedy mám vymeniť batériu svojho stoličkového výťahu?

 

náhradné batérie stoličkového výťahu

Ak sú vaše batérie takmer vybité, nebuďte prekvapení spustením výstražných systémov v podobe bzučania alebo blikania núdzových svetiel, ktoré sa rozsvietia na vašom stoličkovom výťahu. Keď sa blíži koniec životnosti batérie vášho stoličkového výťahu, prejaví sa to nasledovnými príznakmi:

V druhom prípade sa batéria stoličkového výťahu úplne vybila a už sa nebude dať znova nabiť. V tomto prípade ju budete musieť vymeniť. Tu by sme vám chceli znova zopakovať naše odporúčanie, aby ste sa ubezpečili, že sa o to postará profesionálny technik.

Batérie sa nabíjajú pri každom použití a zaparkovaní stoličkového výťahu. Je to dôležité, pretože to zaručuje, že sú batérie vždy nabité. Ak odídete na dlhšiu dobu, napríklad na dovolenku, je dobré požiadať niekoho, aby prišiel zaliať vaše rastliny a previezť sa na stoličkovom výťahu.

Stairlift batteries costs

When it comes to the price of stairlift replacement batteries it’s best to contact your local Stannah office or dealer directly. You might be under warranty or benefit from an (extended) service plan. One of our trained customer service agents will be happy to help you, either over the phone or during your commitment-free visit at home. This goes for all your stairlift replacement batteries queries. Who can help you better than a stairlift manufacturer who’s been in the lifting business for more than 150 years?

Náklady na batérie stoličkového výťahu:
Pokiaľ ide o cenu náhradných batérií stoličkového výťahu, je najlepšie obrátiť sa priamo na miestnu kanceláriu alebo predajcu spoločnosti Stannah. Môžno sa na váš stoličkový výťah ešte vzťahuje záruka alebo výhody (rozšíreného) servisného programu. Jeden z našich vyškolených servisných pracovníkov vám rád pomôže, telefonicky alebo počas nezáväznej návštevy u vás doma. To platí pre všetky vaše otázky týkajúce sa náhradných batérií pre stoličkové výťahy. Kto vám môže pomôcť lepšie ako výrobca stoličkových výťahov, ktorý pôsobí v oblasti výťahov viac ako 150 rokov?