0800 162 162

Zavolajte nám

Covid-19 | Osobná asistencia u vás doma s dodržaním pokynov, ktoré vydala organizácia WHO a Ministerstvo zdravotníctva SR.

Covid-19 | Osobná asistencia u vás doma s dodržaním pokynov, ktoré vydala organizácia WHO a Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zistite viac!

Zistite viac!

Stoličkový výťah, domáci výťah alebo plošinový výťah?

Ako viete, ktorá voľba je pre vás tá najlepšia?

Napísal(a) Stannah v 27-05-2020

Pokiaľ sa schody stali problémom pre vás alebo vašich blízkych, možno hľadáte riešenie. Určite ste si však uvedomili, že existuje veľa rôznych možností, nad ktorými bude treba pouvažovať  – ktorú si teda vyberiete?

Sme tu, aby sme vám pomohli: Hoci by každá z týchto troch volieb pomohla prinavrátiť voľnosť pohybu vám alebo vašim blízkym, každá má iné použitie a je vhodná pre iné situácie. Mobilita používateľa, priestorové obmedzenia a cena sú kľúčové faktory, ktoré treba zvážiť, v tomto článku si teda povieme o hlavných funkciách každej z možností, ako aj všetko to, na čo by ste mali myslieť, ak sa rozhodnete pre tú alebo onú možnosť.

Stoličkový výťah

Čo je stoličkový výťah?

Čo môže stoličkový výťah urobiť pre vás

Stoličkový výťah je výťah, ktorý človeka zvezie hore alebo dole schodmi, pričom len sedí na stoličke. Je to naozaj jednoduché – dokáže presne to, čo sľubuje – pohodlne a bezpečne vás vyviezť po schodoch. Jednou z hlavných výhod stoličkového výťahu je, že je to cenovo najvýhodnejší spôsob ako znovu získať slobodu pohybu vo svojej domácnosti. Keďže na jeho namontovanie nie sú potrebné stavebné práce a je možné ho namontovať na prakticky akékoľvek schodisko, je ideálnym riešením pre kohokoľvek, kto sa chce jednoducho dostať hore schodami bez toho, aby musel robiť výrazné zmeny vo svojej domácnosti.

Na trhu je mnoho rôznych stoličkových výťahov a hoci sa môžu zdať všetky veľmi podobné, v skutočnosti sa v mnohých bodoch líšia:

 • Vzhľad stoličkového výťahu – hodí sa dizajn stoličkového výťahu do vášho interiéru?
 • Spôsob ovládania – je ručné ovládanie ergonomické?
 • Zaistenie pohodlia – či je sedadlo čalúnené a či je podložka pod nohy dostatočne dlhá
 • Bezpečnostné funkcie – do akej miery je jednoduché upevňovanie bezpečnostného pásu? Čo sa stane, ak niečo stojí vášmu stoličkovému výťahu v ceste?

Predtým ako si vyberiete stoličkový výťah, je potrebné zvážiť mnohé aspekty. Skúste vyhľadávať na internete a prečítať si hodnotenia zákazníkov – overte si, čo si o jednotlivých spoločnostiach myslia iní ľudia, aby ste si s istotou vybrali tú, ktorej môžete dôverovať.

Kto môže používať stoličkový výťah?

Ako sme uviedli vyššie, skoro každý. Ak viete sedieť vzpriamene na stoličke, môžete stoličkový výťah používať (musíte si byť istí, že bezpečne sedíte na stoličke, až kým nedosiahnete koniec schodov).

Ľudia, pre ktorých je ťažké ohýbať kolená alebo boky

elektrický výťah na schody pre invalidne

Stoličkový výťah môžete používať aj vtedy, ak máte ťažkosti s ohýbaním kolien a bokov, keďže v našom sortimente máme niekoľko rôznych stoličiek a každá z nich je navrhnutá pre iné potreby. Model Sadler je dokonalým spojením medzi sedadlom na tyči a stoličkovým sedadlom, a ak je pre vás náročné alebo bolestivé sadnúť si na stoličku a znovu sa postaviť, je to presne to, čo potrebujete na cestu hore schodmi. Sedadlo modelu Sadler sa zakloní dozadu a podopiera vašu váhu, keď si do neho sadnete, čím sa znižuje tlak na kolená, keď sa veziete po schodoch v takmer stojacej polohe. Keď potom dosiahnete koniec schodov, znovu sa jemne nahne dopredu a pomôže vám tak vystúpiť zo stoličky.

Používatelia invalidných vozíkov

Stoličkový výťah môžete používať dokonca aj pokiaľ ste na invalidnom vozíku, ak však chcete používať stoličkový výťah samostatne, musíte byt schopní bez pomoci nasadnúť a vysadnúť z invalidného vozíka a tiež samostatne nasadnúť a vysadnúť zo stoličkového výťahu. Stoličkový výťah nie je určený na prevážanie invalidného vozíka, budete teda asi potrebovať jeden invalidný vozík, ktorý na vás bude čakať na jednom konci schodiska a druhý vozík na druhom konci schodiska. Pokiaľ sa na stoličke viete držať vzpriamene, štandardné bezpečnostné funkcie každého z našich stoličkových výťahov – od ergonomického bezpečnostného pásu až po tlačidlo na sklopenie podložky pod nohy – zaisťujú, že sú naše výťahy bezpečné a jednoducho používateľné.

Kde si môžem dať namontovať stoličkový výťah?

Stoličkový výťah sa montuje na vaše schodisko. Môže sa nainštalovať na prevažnú väčšinu schodísk, či už sú dlhé alebo krátke, široké alebo úzke, vnútri alebo vonku, rovné alebo točité. Stoličkové výťahy sa namontujú na vaše schody (nech sú z akéhokoľvek materiálu), nie na stenu. Znamená to, že si montáž stoličkového výťahu nevyžaduje žiadne stavebné práce a inštalácia je rýchla (menej ako jeden deň) a čistá.

Stačí ak máte blízko schodov elektrickú zásuvku a výťah bude možné jednoducho namontovať – a môže sa namontovať tak, aby vás dokázal vyviezť cez niekoľko schodísk a poschodí.

Výhody Nevýhody
Lacná prevádzka Nemôžete si vybrať, kde ho namontovať
Rýchle namontovanie Je nápadnejší ako domáci výťah
Mimoriadne tichý Nemôže niesť ťažký náklad (napr. invalidný vozík)
Pohodlná jazda
Cenovo výhodné riešenie
Nie sú potrebné žiadne stavebné práce
Keď sa nepoužíva, úhľadne sa zloží
V prípade potreby sa dá ľahko odstrániť

Domáci výťah

Čo je domáci výťah?

domáci výťah

Domáci výťah môže byť riešením, ktoré vás napadne ako prvé, keď uvažujete o tom, ako urobiť váš dom prístupnejším. Koniec koncov, domáce výťahy často zvyšujú hodnotu nehnuteľností a sú neraz vnímané ako dobrá investícia – najmä ak máte zníženú mobilitu a je pre vás náročné pohybovať sa vo vašej domácnosti.

Tie najdôležitejšie otázky, ktoré je potrebné zvážiť, keď premýšľate o inštalácii domáceho výťahu do vašej domácnosti, sú:

 • Kde ho namontovať – máte priestor na vybudovanie výťahovej šachty a jamy? Dokázali by ste si zadovážiť domáci výťah, ktorý nepotrebuje šachtu alebo jamu? Máte dostatočný priestor, ktorý by bol potrebný, čo len pre malý výťah?
 • Koľko to bude stáť? Domáce výťahy sú často drahšie ako stoličkové výťahy a okrem samotného výťahu je potrebné zvážiť aj stavebné práce, ktoré sa musia vykonať, aby sa mohol výťah nainštalovať.
 • Ako dlho potrvá pripraviť plány a namontovať výťah? Vydržíte čakať tak dlho?

Kto môže používať domáci výťah?

Ktokoľvek.

Avšak domáce výťahy sú k dispozícii v mnohých tvaroch a veľkostiach. Z tohto dôvodu by ste si mali pri zvažovaní možností presne rozmyslieť, čo presne si prajete a čo presne potrebujete. Potrebujete domáci výťah, aby vám umožnil:

 • Prevážanie invalidného vozíka?
 • Prevážanie ťažkých nákladov?
 • Využívanie automatických dverí?
 • Vyviezť sa vyššie ako dve poschodia?
 • Prevážať viac ako jednu osobu?

Všetky tieto parametre môžu zmeniť cenu a typ výťahu, ktorý hľadáte.

Ďalšie veci, nad ktorými treba pouvažovať, pokiaľ zvažujete nákup domáceho výťahu, sú:

 • Kde umiestnite domáci výťah, aby ste ho využili čo najlepšie.
 • Kde bude umiestnená pohonná jednotka – budete ju počuť, keď sa bude výťah používať?
 • Domáce výťahy často vyžadujú každoročnú údržbu, aby sa zaručilo, že fungujú presne tak, ako majú.

Kde si môžem dať namontovať domáci výťah?

Na rozdiel od stoličkového výťahu, domáci výťah môžete umiestniť kdekoľvek chcete. Používanie svojho domáceho výťahu môžete maximalizovať jeho umiestnením presne tam, kam chcete, v závislosti od toho, aká je vaša domácnosť. Pravdepodobne budete potrebovať pomoc profesionálov, ktorí vám pomôžu rozhodnúť, čo je vzhľadom na vašu domácnosť najlepšie/uskutočniteľné, ale nákup domáceho výťahu vám prináša v tomto smere množstvo možností voľby.

Výhody Nevýhody
Lacná prevádzka Vyžaduje stavebné práce
Pohodlná jazda V prípade potreby sa nedá ľahko odstrániť
Dokáže prevážať ťažký náklad Uskutočnenie celého projektu od začiatku do konca dlho trvá
Pridaná hodnota pre váš dom Pri používaní môže byť značne hlučný, v závislosti od toho, kde je nainštalovaná pohonná jednotka
Nijak nezmení vaše schodisko Je drahší ako stoličkový výťah alebo plošinový výťah
Môžete si vybrať, kde ho chcete namontovať

Plošinový výťah

Čo je plošinový výťah?

Plošinový výťah

Plošinový výťah je plošina, ktorá sa pohybuje pozdĺž koľajnice upevnenej na vaše schody, čo vám umožní prístup do celého domu. Plošina dokáže prevážať osobu na invalidnom vozíku. Je ideálnym riešením na prepravu osôb na vozíku a nákladov hore a dolu schodmi.

Plošina sa môže nainštalovať tak, aby ste mali prístup k viacerým schodiskám, takže môže pre vás byť ideálnym riešením, ako sa dostať do celého domu.

Komu môže plošinový výťah pomôcť?

Plošinový výťah môže používať osoba pripútaná na invalidný vozík. Ďalšou výhodou plošinového výťahu je jeho schopnosť prevážať ťažký náklad, čo znamená, že je jednoduchým riešením na prevážanie ťažkých predmetov hore a dole schodmi bez toho, aby bola ohrozená vaša bezpečnosť.

Kde si môžem dať namontovať plošinový výťah?

Rovnako ako stoličkový výťah, aj plošinový výťah sa musí montovať na schody. Dobrou správou je, že nech už vaše schodisko vyzerá akokoľvek – či už je dlhé alebo krátke, vnútorné alebo vonkajšie, rovné alebo točité, a vyrobené z čohokoľvek, môžete naň namontovať plošinový výťah. Avšak vzhľadom na veľkosť plošinového výťahu, keď je rozložený a pripravený na použitie, sa tento výťah nemôže namontovať na úzke schody, pretože na svoju cestu hore schodmi potrebuje istý priestor.

Všetko, čo potrebujete, je mať elektrickú zásuvku v blízkosti schodiska, na ktoré sa má umiestniť plošinový výťah, a môžete sa viezť hore a dolu schodmi.

 

Výhody Nevýhody
Lacná prevádzka Nie príliš pohodlná jazda
Rýchle namontovanie Nemôžete si vybrať, kde ho namontovať
Dokáže prevážať ťažký náklad Je nápadnejší ako domáci výťah a stoličkový výťah
Cenovo výhodné riešenie oproti domácemu výťahu
Nie sú potrebné žiadne stavebné práce
Keď sa nepoužíva, úhľadne sa zloží
V prípade potreby sa dá ľahko odstrániť

Rýchle zhrnutie – stoličkový výťah verzus domáci výťah verzus plošinový výťah

Rýchle zhrnutie – stoličkový výťah verzus domáci výťah verzus plošinový výťah

  Stoličkový výťah Domáci výťah Plošinový výťah
Čo je to? Stolička, ktorá vás vyvezie hore schodmi Výťah nainštalovaný v domácnosti Plošina, ktorá vás vyvezie hore schodmi
Dokáže prevážať invalidný vozík? nie áno áno
Koľko osôb dokáže previezť počas jednej jazdy? 1 To záleží na výťahu, ale väčšinou viac ako 1. 1
Dokáže vyviezť veľmi ťažký náklad? nie áno áno
Zvládne viaceré poschodia? áno áno áno
Musíte vašu domácnosť prispôsobiť, aby ho bolo možné namontovať? nie Áno. Často (hoci nie vždy) budete musieť vo svojej domácnosť vybudovať výťahovú šachtu a jamu. nie
Môžete si vybrať, kde sa namontuje? Môžete si vybrať stranu schodov, na ktorú ho chcete namontovať, to je však všetko. Áno (v závislosti od obmedzení vášho domu) Môžete si vybrať stranu schodov, na ktorú ho chcete namontovať, to je však všetko.
Potrebujete na jeho inštaláciu stavebné povolenie? nie áno nie
Môže sa namontovať dovnútra aj vonku? áno nie áno
Ako dlho trvá montáž? Menej ako jeden deň Najmenej pár týždňov Približne deň alebo dva
Aká úsporná je prevádzka? Veľmi. V skutočnosti je ešte lacnejšia ako prevádzka vášho kávovaru. Značne úsporná, hoci to naozaj závisí od výťahu, ktorý ste si zvolili. Celkom. Je podobná prevádzke vášho kávovaru.