Alternatívy k domácim výťahom

Napísal(a) Stannah

Čoraz viac ľudí vyhľadáva inštaláciu domácich výťahov do rodinných domov, aby prekonali architektonické bariéry, ako napríklad schody.

S pribúdajúcim vekom čoraz častejšie čelíme problémom s mobilitou, ktoré nám sťažujú pohyb vo vlastnom dome. Problémom sa stávajú najmä schody. Mnohým napadne jednoduché riešenie: inštalácia domáceho výťahu. Táto možnosť však môže byť finančne náročná, pretože väčšinou musíte uhradiť poplatky za inštaláciu, údržbu a stavebné práce.

Našťastie existujú alternatívne riešenia k domácim výťahom, ktoré sú cenovo dostupnejšie a pomôžu tým, ktorí to potrebujú. V tomto článku sa pozrieme na lacné alternatívy k domácim výťahom, ktoré vám zjednodušia prístup v dome.

Pozrieme sa na viaceré možnosti, ako stoličkové výťahy a plošinové výťahy, ktoré zabezpečia nezávislosť ľuďom v ich vlastnom dome, a to za výhodnú cenu.

Po prečítaní článku budete poznať rôzne dostupné alternatívy a na základe dostatočných informácií sa môžete rozhodnúť, čo najviac vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu. Začnime.

Koľko stojí bytový výťah?

Koľko stojí bytový výťah

Stoličkové výťahy, plošinové výťahy a domáce výťahy sú vhodnými možnosťami pre tých, ktorí potrebujú pomoc pri pohybe v dome.

Cena domácich výťahov sa líši v závislosti od zvoleného modelu, počtu poschodí, ktoré musí prejsť, od prác pri inštalácii, celkovej zložitosti projektu a ďalších faktorov.

Domáci výťah určite navýši trhovú hodnotu vašej nehnuteľnosti. Ak premýšľate nad domácim výťahom, mali by ste zvážiť, ktorý typ výťahu, tradičný alebo hydraulický, najviac vyhovuje vašim potrebám, a zohľadniť nasledujúce faktory:

 • Musíte mať priestor na výťahovú šachtu. Tradičné výťahy potrebujú na rozdiel od hydraulických dostatok priestoru na šachtu.
 • Inštalácia domáceho výťahu vyžaduje stavebné práce a pravdepodobne budete musieť premiestniť schodisko.
 • Inštalácia môže trvať niekoľko dní, no inštalácia hydraulického výťahu je podstatne kratšia.
 • Hydarulický výťah je oveľa tichší ako tradičný výťah. Závisí to však od umiestnenia motora, ktorý môže byť hlučný.
 • Domáce výťahy sa po inštalácii nedajú ľahko odstrániť.
 • Domáce výťahy sú drahšie ako stoličkové alebo plošinové výťahy.

Stoličkové výťahy: lacná alternatíva k domácim výťahom

Stoličkové výťahy, lacná alternatíva k domácim výťahom

Stoličkový výťah má viacero výhod oproti domácim výťahom, preto ide o vhodnejšiu a lacnejšiu alternatívu. Medzi výhody patria:

 • Nižšie náklady: stoličkové výťahy sú vo všeobecnosti lacnejšie ako domáce výťahy, takže sú cenovo dostupnejšie pre ľudí so zúženým rozpočtom.
 • Jednoduchá inštalácia: stoličkové výťahy sa inštalujú relatívne jednoducho a dajú sa namontovať na takmer každé schodisko bez väčších stavebných úprav.
 • Rozmery stoličkového výťahu: stoličkové výťahy sú navrhnuté tak, aby zaberali čo najmenší priestor na schodisku, čo predstavuje vynikajúcu možnosť pre ľudí s malým priestorom v dome. Môžu prejsť viacero poschodí bez ohľadu na tvar schodiska.
 • Flexibilita: stoličkové výťahy sú dostupné v rôznych tvaroch a konfiguráciách, takže zákazníci ich môžu prispôsobiť vlastným potrebám. Môžete ich nainštalovať do bytových domov alebo starých budov, ktoré nemajú výťah.
 • Údržba: stoličkové výťahy vyžadujú minimálnu údržbu, čo predstavuje nenáročnú možnosť pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť starostiam a nákladom súvisiacim s pravidelnou údržbou.
 • Bezpečnosť: stoličkové výťahy sú navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť. Disponujú bezpečnostnými prvkami, ako sú bezpečnostné pásy a senzory, ktoré zaisťujú bezpečnosť používateľov pri ich obsluhe.
 • Prenájom stoličkových výťahov: ak hľadáte dočasné riešenie problémov s mobilitou, môžete si stoličkový výťah prenajať. Ak nechcete investovať do nového stoličkového výťahu, môžete si zakúpiť stoličkový výťah z druhej ruky. V tom prípade si vyberte dôveryhodnú spoločnosť, ktorá vám zaručí, že stoličkový výťah je v bezchybnom stave.

Pre ľudí na invalidnom vozíku môže byť používanie stoličkového výťahu náročnejšie. Ak však majú dostatok sily v hornej časti tela, stoličkový výťah predstavuje jednu z možných alternatív. Ak sa to týka aj vás, stoličkový výťah môže byť ideálnym riešením.

Všetky stoličkové výťahy predstavujú bezpečný a cenovo dostupný spôsob, ako ľudia so zníženou mobilitou môžu prekonať architektonické bariéry, napríklad schody. V porovnaní s domácim výťahom je stoličkový výťah cenovo výhodnejšou možnosťou. Cena stoličkového výťahu závisí od tvaru schodiska, či je rovné alebo točité.

Bez ohľadu na tvar schodiska získate so stoličkovým výťahom nezávislosť a môžete pohodlne tráviť jeseň života vo vlastnom dome bez toho, aby ste utratili veľa peňazí. Zakúpením stoličkového výťahu od spoločnosti Stannah výhodne investujete do toho, čo vám zlepší kvalitu života.

Lepší prístup v dome

Pre tých, ktorí hľadajú lepší prístup v dome, existuje niekoľko lacnejších alternatív k domácim výťahom. Stoličkové  výťahy patria k obľúbeným možnostiam a predstavujú cenovo dostupnejší spôsob, ako zvýšiť svoj pohyb v dome.

Uvedené alternatívy predstavujú nielen praktické riešenie pre osoby so zníženou mobilitou, ale môžu zvýšiť hodnotu domu. Či už máte rovné alebo točité schody, prípadne sa chcete pohybovať medzi poschodiami, stoličkový a plošinový výťah predstavujú skvelú možnosť.

Ak zvážite náklady, náročnosť inštalácie a údržbu, môžete sa optimálne rozhodnúť a vybrať si tú najlepšiu možnosť. Spomínané alternatívy vám vrátia nezávislosť, vďaka čomu si môžete pohodlne užívať jeseň života vo vlastnom dome, a to všetko v rámci vášho rozpočtu.

V Stannah ponúkame široký výber stoličkových výťahov, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby vrátili ľuďom nezávislosť v ich dome.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vám môže pomôcť stoličkový výťah od spoločnosti Stannah, kontaktujte nás alebo si vyžiadajte spätný hovor.

Naši odborníci na mobilitu vám radi pomôžu a poradia, ako si so stoličkovým výťahom od spoločnosti Stannah udržíte aktívnejší a samostatnejší život v dome.

Súvisiace články