Stoličkové výťahy: kompletný sprievodca 2023

Napísal(a) Stannah

Stoličkové výťahy predstavujú cenovo výhodnú možnosť, ako zvýšiť bezpečnosť a dostupnosť vo vašom dome. Či si už robíte plány do budúcna alebo sa pripravujete na starobu doma, stoličkový výťah vám poskytne bezproblémový a neprerušený prístup do celého vášho domu. Vďaka nemu ostanete nezávislý v pohodlí vášho vlastného domova.

Na začiatok sa pozrieme na 7 kľúčových faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou stoličkového výťahu. Či už ide o úpravu na mieru, uprednostnenie bezpečnostných prvkov alebo možnosť prípadného zdieľania nákladov, postaráme sa o vás.

7 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou stoličkového výťahu

Keď už máte základný prehľad, pozrime sa bližšie do nášho úplného sprievodcu stoličkovými výťahmi, kde sa dozvieme o rôznych dostupných druhoch stoličkových výťahov, ich jedinečných vlastnostiach a výhodách a ešte oveľa viac. 

Získate všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu uvážene sa rozhodnúť a premeniť váš domov na dostupnejšie miesto pre vás a vašich blízkych. Poďme na to.

Ako fungujú stoličkové výťahy

Stoličkové výťahy využívajú batériou napájaný podstavec a pastorkový pohonný systém, ktorý je neustále nabíjaný z blízkej zásuvky v hornej alebo spodnej časti schodiska.

Vďaka tomu môže elektrický stoličkový výťah prevážať svoju menovitú záťaž hore a dole schodmi. Regulátor nadmernej rýchlosti a núdzový brzdový systém zaisťujú, že stoličkový výťah nikdy nepôjde rýchlejšie, ako má.

Batérie

Hlavný prívod elektriny z elektrickej zásuvky udržiava batérie plne nabité, takže stoličkový výťah je pripravený na použitie kedykoľvek.

Stoličkový výťah však neprečerpá váš elektrický prívod a minimálny výkon znamená, že závažne neovplyvní vaše účty za elektrinu.

Výpadok energie

V prípade výpadku energie budú batérie naďalej poháňať stoličkový výťah na približne 20 obojsmerných jázd.

V takom prípade môžete zvyčajne ušetriť energiu batérie vypnutím odpojovača, keď stoličkový výťah nepoužívate. To vám však odporúčame len počas výpadku energie a je dôležité nechať v ostatnom čase stoličkový výťah zapnutý.

Výmena batérií

Batérie do stoličkového výťahu majú výdrž 1 až 5 rokov v závislosti od používania a od toho, ako často ostáva stoličkový výťah odpojený od nabíjania. Keď príde čas na ich výmenu, profesionálny technik vám ich môže vymeniť.

Pamätajte na to, že výmenu batérií do stoličkového výťahu by ste nemali robiť sami. Tieto priemyselné batérie sú uložené vnútri vozíku stoličkového výťahu a ich správna montáž si vyžaduje odbornú technickú prípravu.

Nosnosť

Nosnosť stoličkového výťahu závisí od typu schodiska a modelu, ktorý pre svoj dom potrebujete.

Stoličkové výťahy pre rovné schodiská unesú väčšiu váhu než tie pre točité schodiská, ktoré sa pohybujú po inej koľaji, ktorá musí byť prispôsobená ohybom a zákrutám vášho schodiska. Stoličkové výťahy majú bežnú nosnosť medzi 135 kg a 160 kg.

Typy stoličkových výťahov

Existujú tri základne typy stoličkových výťahov: pre rovné schodiská, pre točité schodiská a vonkajšie. Každý je vhodný na iný typ schodiska a jeho súčasťou je jedinečná sada vlastností a výhod.

Pozrime sa na rôzne druhy stoličkových výťahov a zistime, ktorý je pre vás ten správny.

Dokáže stoličkový výťah obísť rohy?

Stoličkové výťahy pre rovné schodiská

Stoličkové výťahy pre rovné schodiská sú najrozšírenejším druhom stoličkových výťahov, keďže sú určené pre jednoduché, priame schodiská. Schodiská mávajú zvyčajne 12 až 16 schodov, ale každý dom je iný a stoličkový výťah pre priame schodiská sa dá namontovať na schodisko do dĺžky až 12 metrov.

Stoličkové výťahy pre točité schodiská

S točitými schodiskami je to trochu zložitejšie ako s priamymi. Našťastie stoličkové výťahy pre točité schodiská zvládajú zákruty a ohyby takmer každého schodiska. Či už sú ohyby jemné alebo prudké, vďaka pokročilému dizajnu stoličkových výťahov pre točité schodiská sa výťahy môžu prispôsobiť každému ohybu a prejsť ňou presne a stabilne.

Vonkajšie stoličkové výťahy

Vonkajšie stoličkové výťahy zodpovedajú svojmu názvu: sú to stoličkové výťahy navrhnuté pre vonkajšie schodiská. Sprístupňujú vstupy do dvorov, záhrad či dokonca garáží. Tieto modely sú postavené tak, aby odolali drsným poveternostným podmienkam vrátane extrémnych teplôt a chladu.

Kto môže používať stoličkový výťah?

Keď sme sa už pozreli na základy, prichádza otázka „Kto môže používať stoličkový výťah?“ Hoci stoličkový výťah dokáže obsluhovať väčšina ľudí, je dôležité uistiť sa, že ste dosť pohyblivý na bezpečný vstup do stoličky a z nej. Pozrime sa na niekoľko scenárov, aby sme zistili, či je stoličkový výťah pre vás to pravé.

Seniori

Seniori sú typicky skupina najviac spájaná so stoličkovými výťahmi. A skutočne platí, že sú najväčšou demografickou skupinou medzi používateľmi stoličkových výťahov. Je prirodzené, že keď starneme, stávame sa menej pohyblivejšími. Veľa seniorov sa sústreďuje na starobu doma a stoličkové výťahy sú atraktívnou alternatívou k sťahovaniu alebo prestavbe.

Pre mnohých seniorov je ich dom ich hrad. Niektorí v tom istom dome žijú už celé desaťročia, takže predstava, že by mali odísť, môže byť nepríjemná.

Stoličkové výťahy pre týchto seniorov predstavujú reálnu možnosť zostarnúť doma a ich jednoduchá funkčnosť a ergonomický dizajn pomáhajú seniorom šetriť ich fyzické sily na zvyšok dňa.

Ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu

Samozrejme, že nemusíte byť senior, aby ste mohli používať stoličkový výťah. Užitočné môžu byť pre každého z obmedzenou schopnosťou pohybu. Stoličkové výťahy môžu pomôcť ľuďom s chronickými ochoreniami, degeneratívnymi zraneniami či dokonca poskytnúť úľavu počas dočasného zotavovania sa po operácii. Najdôležitejším faktorom je schopnosť bezpečne sa dostať na stoličku a z nej.

Aj keď si neviete bez problémov sadnúť s kolenami ohnutými na 90 stupňov, model s pozíciou v stoji či polosedové stoličkové výťahy, ktoré vyhovujú vašim potrebám.

Osoba, ktorá používa invalidný vozík

Ľuda s trvalým postihnutím a ľudia, ktorí používajú invalidné vozíky, môžu mať väčšie ťažkosti pri používaní stoličkového výťahu, ale všetko závisí od situácie. Stoličkový výťah nie je plošinový výťah a nedokáže prevážať invalidné vozíky smerom hore.

Aby vozičkári mohli používať stoličkový výťah, musia mať invalidný vozík umiestnený v blízkosti hornej alebo dolnej časti schodiska.

Taktiež musia byť schopní presunúť sa z vozíčka na sedačku výťahu a späť. To sa dá robiť s pomocou, ale je lepšie, ak tento úkon používateľ zvládne samostatne.

Každý má inú schopnosť pohybu a najlepší spôsob, ako zistiť, či vám stoličkový výťah bude vyhovovať, je zastaviť sa v miestnej vzorkovej predajni a presvedčiť sa na vlastné oči.

Bezpečnostné prvky a možnosti

Okrem niektorých štandardných prvkov sa mnohé stoličkové výťahy dajú vybaviť tak, aby boli ešte bezpečnejšie a jednoduchšie na použitie.

Ako funguje stoličkový výťah

Bezpečnostné senzory

Takmer každý stoličkový výťah na trhu je vybavený bezpečnostnými senzormi pod opierkou na nohy a na bokoch motorizovaného vozíka. Vďaka tomu stoličkový výťah zastaví jemne, ale okamžite, ak sa vyskytne prekážka.

Zasúvateľná koľajnica

Zasúvateľné koľajnice sú voliteľným prvkom pre schodiská s obmedzeným priestorom na výstupnej ploche na spodku. Koľajnica sa zdvihne a spustí automaticky pri pohybe stoličky hore a dole schodmi a uvoľní miesto pre dvere alebo chodník. To zabraňuje tomu, aby koľajnica predstavovala nebezpečenstvo zakopnutia alebo blokovala núdzový východ.

Sklápacia opierka nôh

Skoro každá veľká spoločnosť vyrábajúca stoličkové výťahy má modely, ktorá sa dajú sklopiť, aby šetrili miesto na schodoch, keď sa nepoužívajú. Sedačka a lakťové opierky sa zvyčajne otáčajú manuálne, ale tie najlepšie spoločnosti poskytujú opierky na nohy s pohonom.

Tie majú zvyčajne na lakťovej opierke tlačidlo, ktoré naklápa opierku na nohy hore a dole, vďaka čomu je ľahšie dostať sa na stoličku a z nej a pri sklápaní opierky na nohy sa netreba predkláňať (čo je obzvlášť dôležité v hornej časti schodiska).

Typy bezpečnostných pásov

Výber kvalitných bezpečnostných pásov môže používateľom stoličkových výťahov veľmi pomôcť. Hoci normou v tomto odvetví je zjednodušený bezpečnostný pás so stredovou prackou (podobný ako popruh na batohu), niektoré spoločnosti ako Stannah pri ponuke bezpečnostných pásov idú nad tento rámec.

Náš zatiahnuteľný bezpečnostný pás je pripevnený k opierke na lakte, ľahko sa chytá a upevňuje, a to aj artritickými prstami. Bezpečnostný pás s imobilizérom zabraňuje stoličke pohybovať sa, kým bezpečnostný pás nie je zapnutý. Lonový diagonálny a päťbodový úväzový bezpečnostný pás poskytujú dodatočné upevnenie nad plecami a medzi nohami.

Ovládanie

Štíhle ručné ovládanie je pripevnené na lakťovej opierke a umožňuje vám používať akúkoľvek časť ruky na ovládanie stoličkového výťahu. Stačí zatlačiť a držať ovládač v smere, ktorým chcete pohnúť stoličkovým výťahom. Keď ovládač povolíte, stoličkový výťah zastane.

Ručný ovládač je mäkký a ergonomicky navrhnutí pre ľudí s obmedzenou obratnosťou. K dispozícii je taktiež alternatíva v štýle „kormidla“.

Zámok na kľúč

Zámok na kľúč zabraňuje neoprávnenému používaniu stoličkového výťahu. Stačí vybrať kľúč a nikto iný nebude môcť stoličkový výťah používať. Ak budete chcieť ísť, kľúč vráťte do zámky. Ak sa neobávate, že ostatní budú stoličkový výťah používať, môžete kľúč natrvalo nechať v zámke.

Typy sedačiek

Na výber existuje viacero typov sedačiek stoličkových výťahov. Hoci je dôležité nájsť si niečo pohodlné, mali by ste sa taktiež ubezpečiť, že si vyberiete sedačku s praktickými vlastnosťami, ktoré vyhovujú vašim potrebám.

Širšie ramená stoličky poskytujú viac priestoru a ich ďalšou výhodou je, že sa o ne môžete viac oprieť, pri vstávaní zo sediacej polohy.

Modely v polosede/stoji ako náš stoličkový výťah Sadler sú dobrým riešením pre ľudí s ťažkosťami s ohýbaním kolien alebo ťažkosťami chrbta. Viezť sa hore môžete v polo-stojacej polohe a polohydraulická sedačka vám veľmi uľahčí vystúpenie zo stoličky.

Popri týchto praktických prvkoch ponúkame mnoho stoličkových výťahov v rôznych voliteľných štýloch. Môžete si vybrať vinylové alebo tkané čalúnenie v rôznych farbách. Niektoré stoličkové výťahy ponúkame dokonca so svetlým alebo tmavým dreveným čalúnením.

Keď nájdete sedačku, ktorá vyhovuje vašim potrebám, vyberte si štýl, ktorý sa bude hodiť do vášho domu.

Ceny stoličkových výťahov

Hoci stoličkový výťah je oveľa lacnejšou alternatívou ako sťahovanie, prestavba alebo presun do opatrovateľského zariadenia, ceny stoličkových výťahov a náklady na montáž sú dôležitými faktormi, ktoré treba zvážiť.

Cenu stoličkového výťahu určuje tvar vášho schodiska a jedinečný výber prvkov, ktoré potrebujete, preto je dôležité poradiť sa s odborníkom a získať presnú cenovú ponuku na stoličkový výťah, ktorý vyhovuje vaším potrebám pohybu a vášmu domovu.

Stoličkové výťahy vyhovejú vám aj vášmu domovu

Cenová výhodnosť

Rozhodnutie o kúpe stoličkového výťahu je v konečnom dôsledku o hodnote. Hoci v niektorých prípadoch môže byť počiatočná investícia pomerne vysoká, v skutočnosti je dosť nízka v porovnaní s bežnými cenovými ponukami na veľké prestavby alebo na mesiac v opatrovateľskom zariadení.

Hoci presun spálne na prízemie je najlacnejšou možnosťou, je bývanie len na jednom poschodí viacposchodového domu ideálne riešenie? Stoličkový výťah vám umožní plne využívať váš domov bez toho, aby vás schodisko obmedzovalo.

Keď uvážite, že o kvalitných stoličkových výťahoch je známe, že vydržia vyše dvadsať rokov, naozaj neexistuje výhodnejšia alternatíva.

Tipy na výber správneho stoličkového výťahu

Výber správneho stoličkového výťahu je celý o najvýhodnejšej alternatíve pre vašu situáciu.  Často najlacnejšia alternatíva nebýva tým najlepším riešením rovnako ako ani ten najdrahší model.

Tu je niekoľko dôležitých faktorov, ktoré vám pomôžu zosúladiť vaše potreby a rozpočet.

 • Zvážte, ako dlho chcete vo svojom dome žiť. Prenájom môže byť skvelým dočasným riešením, najmä ak očakávate, že sa do pár mesiacov plne zotavíte alebo presťahujete. Ale ak plánujete bývať vo svojom dome dlhšie ako 18 mesiacov, zvyčajne býva výhodnejšie si stoličkový výťah rovno kúpiť.
 • Zvážte, ako sa môže zmeniť vaša schopnosť pohybu. Ľudia často stoličkový výťah zvažujú z hľadiska ich súčasnej schopnosti pohybu. Bohužiaľ, tá sa časom môže zmeniť. Uistite sa, že ste si vybrali stoličkový výťah, ktorý sa môže prispôsobiť vašim potrebám, ktoré sa časom menia, pretože ak sa ťažko používa teraz, pravdepodobne to v budúcnosti bude ešte ťažšie.
 • Určite hodnotu celého balíčka. Veľa online predajcov ponúka lákavé ceny, ale nakoniec za ne dodajú málo. Je veľký rozdiel medzi stoličkovým výťahom, ktorý vám príde v krabici pred dvere, a bezpečnou, profesionálnou montážou s viacročnou zárukou. Pri voľbe stoličkového výťahu (a predajcu stoličkového výťahu) je dôležité zvážiť dlhodobú výhodnosť. Hoci počiatočné náklady sú dôležité, stále by ste sa mali pýtať: „Čo získam z dlhodobého hľadiska?“ Bez ohľadu na faktory, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, k odpovedi by mala patriť nezávislosť a vnútorná spokojnosť.

Platba za stoličkový výťah

Platobné možnosti sú rôzne v závislosti od spoločnosti, ktorú si vyberiete. Keď však zvažujete nákup stoličkového výťahu, oplatí sa informovať sa o dostupných možnostiach, ako sú dotácie alebo odpočty z daní

  • Štátne granty: Tieto ponuky sa líšia v závislosti od miesta, kde bývate. Existuje niekoľko grantov a možností financovania pre ľudí s preukázateľným stupňom zdravotného postihnutia.
  • Odpočty z daní: v niektorých prípadoch je možné zarátať stoličkové výťahy do odpočtov z daní podľa ustanovenia o trvalých zdravotných pomôckach. 

Montáž a údržba

Keď ste si už urobili prehľad, vybrali predajcu stoličkových výťahov, vybrali kombináciu prvkov a zabezpečili financovanie, je čas na montáž vášho stoličkového výťahu. V Stannah sa snažíme, aby bol tento proces čo najjednoduchší. 

Ako fungujú jednotlivé komponenty stoličkových výťahov

Zvyčajne si s vami pri zadaní objednávky telefonicky dohodneme termín a montáž deň vopred telefonicky potvrdíme. Môžete si byť istý, že dostanete od spoločnosti Stannah kompletné služby, nech ste kdekoľvek. To znamená:

 • Zruční technici, ktorí sú dôkladne vyškolený na bezpečnú montáž vášho stoličkového výťahu.
 • Kvalitná montáž, prevedená elegantne a včas.
 • Dôkladné školenie o produkte s užitočnými ukážkami.
 • Dokumentácia k produktom a prístup k popredajným službám.

Naši technici sú nielen vyškolení na dodržiavanie montážnych štandardov spoločnosti Stannah, ale majú za úlohu dodržiavať hodnoty našej spoločnosti. Pracujeme len s renomovanými profesionálmi, ktorým rovnako ako nám záleží na kvalitnej práci a výnimočných službách.

Taktiež odporúčame každoročný servis, ktorý zabezpečí, že váš stoličkový výťah ostane v špičkovom stave Hoci opravy pokrýva vaša pôvodná záruka, taktiež si môžete zakúpiť servisné plány a predĺženú záruku, aby toto krytie platilo aj po uplynutí pôvodnej záruky.

Avšak aj bez predĺženej záruky alebo servisného plánu je možné si podľa potreby dohodnúť opravu a každoročnú údržbu.

Záruky na stoličkové výťahy

Záruky na stoličkové výťahy zahŕňajú niekoľko rôznych úrovní krytia. Záruka na stoličkový výťah pokrýva hlavne diely, koľaje a motor/prevodovku.

Ak pracujete priamo s nami, budete mať prístup k poprednej záruke na stoličkové výťahy spoločnosti Stannah. To znamená efektívnu údržbu a servis na zavolanie, aby sme boli k dispozícii, nech sa stane čokoľvek.

Kontaktujte nás

Tak, to je všetko. Teraz je rad na vás. Ak ste pripravený na ďalší krok, kontaktujte nás už dnes. Radi vám pomôžeme nájsť správny stoličkový výťah, taký, ktorý vám pomôže žiť nezávisle vo vašom milovanom domove v nadchádzajúcich rokoch.

Súvisiace články